Kategori arşivi: Dijital

Güvenilir E-Ticaret Siteleri

Güvenilir E-Ticaret Siteleri

Bilgi teknolojilerinin gelişmesinin, mağaza kültürünü alt üst edeceği kimin aklına gelirdi? Uygun fiyatları, birçok mağazada gözlemleyemeyeceğiniz ürün yelpazesi ile artık E-Ticaret siteleri sizleri çok farklı bir alışveriş mantığı ile tanıştırıyor. Birçok firma Türkiye ve dünya genelinde takdir kazanmış, satış adetlerinde oldukça üst düzey bir performansı yakalamayı başarmış. Yaklaşık olarak 1 trilyon dolar bandını geçen bir ağdan bahsettiğimizi dile getirirsek, bu sektörün ne kadar kabul gördüğünü sanırım sizler de anlarsınız. Peki, her E-Ticaret sitesi güvenilir mi? Yani her E-Ticaret sitesine güvenerek, gönül rahatlığı ile alışveriş yapma avantajını tadabilir miyiz? Cevap şüphesiz sizlerin de tahmin ettiği üzere hayır. İşte bu bağlamda sizlere güvenle alışveriş yapabileceğiniz, ürün tedarik edebileceğiniz ve gerçek anlamda uygun fiyat seçenekleri ile sizlere farklı bir deneyim yaşayabileceğiniz internet sitelerini tanıtmaya karar verdim.

Çok fazla sektöre girmesem de, şu 3 sektöre dair birer siteyi bu yazıda bulacaksınız: genel, fiyat kıyaslama ve pazar yeri.

13 Kasım 14
0 yorum

Hakkımızda Yazısı Örnekleri

Bir web sitesi için en önemli unsurlardan birisi tanıtım yani hakkımızda yazısı örnekleridır. Kurumsal veya özel şirketlerin web sitelerinde hakkımızda yazısı kısmında kimlikleri ve hedefleri belirtilmektedir. Bu sayede müşteriler ve ziyaretçiler kurum hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar. Bu da kurumun güvenilirliği ve amaçladığı hedef kitleye ulaşması adına son derece değerli bir olgudur.

Başarılı Hakkımızda Yazısı Örnekleri

Başarılı Hakkımızda Yazısı Örnekleri

27 Ekim 14
0 yorum
Spam Mailler

Spam Mail Gönderenler ve Spamden Kurtulmak

Bir süredir bir kaç tane e-posta (mail) adresinden, iş adresime belli aralıklarla düzenli olarak e-posta (mail) geliyordu ve internette bu adresleri araştırmak istedim. Gönderilen e-posta da çok orjinal :)

 

Konu: a

İçerik:

 

Yani içeriği olmayan ve başlığı da a olan bir e-posta (mail) gönderiyorlar. Büyük ihtimalle buna karşılık verirseniz sizin e-posta adresinizi de listelerine gerçek e-posta adresi olarak ekleyecekler. Ayrıca, e-postayı silerseniz de karşı tarafa bir uyarı gidiyor olabilir ki böyle bir duruma teknoloji de uygun durumdadır. Bu gibi durumlarda en sağlıklısı o e-postayı hiç okumamak, okusanız da silmeden geçmeniz gerekir. Böylelikle, belki de sizin adresinizin kullanılmadığını düşünebilirler ve spam mail listelerinden çıkartabilirler. Yazının devamında spam mail listesini de paylaşacağım. Buradan gelen mailler, spam mail ya da zararlı mail olarak düşünebilir.

10 Haziran 13
1 yorum
E-Ticaret Sitelerinin Açılış Hızları

E-Ticaret Sitelerinin Açılış Hızları

İnterneti çok sık ya da çok nadiren kullanan her internet kullanıcısı için sitelerin açılış hızı her zaman önemli olmuştur. Özellikle de, ülkemizde internet yapısının henüz yeni yeni düzene girmeye başladığını da göz önünde bulundurursak, yavaş açılan sitelerin yanı sıra hızlı açılamayan siteler bile kullanıcı kaybına maruz kalmaktadır. Bir de bu internet sitesi eğer bir e-ticaret sitesi ise ve bu site üzerinden para kazanılıyorsa, sonuçları çok daha vahim olabilmektedir.

Bu bilgileri de göz önünde bulundurarak, e-ticaret sitelerinin açılış hızlarına yönelik küçük bir araştırma yapmak istedim. Bu konu ile ilgili Google’ın da webmasterlara sunduğu güzel bir araç mevcut: Google Page Speed. Açılış hızı konusunda bir takım değişkenleri göz önünde bulundurarak sitelere puanlar veren Google Page Speed‘in değerleri de araştırma içerisinde yer alıyor.

Bu araştırma içerisinde, açılış hızı konusunda en başarılı olan e-ticaret sitesi çok fazla favori olarak görmediğim Gold Bilgisayar‘ın e-ticaret sitesi oldu. Gold Bilgisayar’ın IT ve Dijital Pazarlama ekiplerini hızlı siteleri için tebrik etmek istiyorum.

Şimdi de gelelim bu sitelere ve aldıkları puanlara…

 

31 Mart 13
0 yorum
Takipçi Sayısı

Facebook Etkileşim Oranı

Bir sosyal medya ajansı ile görüştüğünüzde, çoğu zaman etkileşimin önemi duyarsınız. Sizce dikkat edilmesi gereken takipçi sayısı mıdır yoksa potansiyel kullanıcılara yönelinmesi midir? Evet, hala dünyada ve ülkemizde bu soru(n) tartışılmakta, benim de uzun zamandır hakkında bir şeyler yazmak istediğim bir konuydu ve düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Öncelikle bu veya benzeri sorulara yanıt aramadan önce takip edilmesi istenilen ürünün ya da değerin ne olduğuna dair tam olarak karar vermeliyiz. Ardından ise, bu hesabımızın kimler tarafından takip edilmesi gerektiğini analiz etmeliyiz ve bu analiz sonucunda hedef kitlemezi belirleyebiliyor olmamız gerekmektedir.

Yapacağımız analizler sonrasında, bu sorunun cevabına bir adım daha yaklaşmış olacağız. Buna emin olabilirsiniz.

 

Takipçi Sayısı

Takipçi Sayısı

 

Takipçi sayısı ya da beğenen konusundaki tartışmalar profesyonel çevreler için seneler öncesinde kalsa da, sosyal medya mecralarında yeni yeni yer almaya başlayan markalar için bu hala bir soru işareti olabilir.

30 Ocak 13
0 yorum
Windows-8-Reklami

Windows 8 Reklam Müziği

Windows 8, bir süre önce piyasaya çıktı ve Microsoft tarafından her yerde reklamları yayınlanmaya başladı. İnternet, sosyal medya, gazeteler, televizyonlar; olabilecek tüm mecralar reklam mecrası olarak kullanılmaya başlandı. Sonuç olarak bence gayet güzel bir kampanya oldu ve bu kampanyayı insanların aklında daha da kalıcı yapan bir şey oldu. Reklam Müziği.

Windows 8 reklam müziği bence tüm dinleyenlerin aklında kalıcı oldu ve insanlar sürekli olarak bu şarkıyı ya da müziği dinlemek için arar durumda. Ben ki bir çok defa Windows 8 Reklam Müziği diye arama yapmış olduğuma göre kim bilir insanlar ne kadar arama yapmıştır diye merak ettim. Bir de baktım ki her ay binlerce kez Windows 8 reklam müziği şeklinde Google’da aramalar yapılmış. Bu ise beni hiç şaşırtmadı.

Önce Windows 8 Reklam Müziği için resmi reklam filmini izleyelim. Sonrasında ise, daha uzun versiyonu yazının devamında karşınıza çıkacaktır.

 

Windows 8 Reklam Filmi

 

 

14 Ocak 13
0 yorum
Sosyal Medya Ajansı

Sosyal Medya Ajansı

Creamive Sosyal Medya Ajansı, 2000 senesinde dijital ajans olarak kurulmuş ve 2010’lı yıllara gelindiğinde ise sosyal medya ajansı olarak yoluna devam etmeye başlamıştır. Bugüne kadar birçok ulusal markaya ve firmaya sosyal medya hizmetleri sunan Creamive Sosyal Medya Ajansı, şu anda Türkiye’nin en hızlı büyüyen yaratıcı Sosyal Medya Ajansı’dır.

Sosyal Medya terimi ilk kez blogların ortaya çıkmasıyla telaffuz edilmiş ve bu ismin ortaya atılması sonrasında medyada geri dönüşü mümkün olmayacak değişimler meydana gelmiştir. Bu değişimlerden en önemlisi ise, artık medya mecraları yalnızca monolog şeklinde yayın yaparak okuyucularına, izleyicilerine ya da dinleyicilerine ulaşmaya çalışamayacakları. Yani tek taraflı yapılan ve takipçilerin sadece dinlediği bir yayın yöntemi artık kabul edilemez hale gelmiştir. Bu yöntemlerin kabul edilmemeye başlamasına neden olan ise, sosyal medya kullanıcılarının da artık birer yayıncı olmaları ve sonrasında onların da binlerce kişiye ulaşabilme yeteneğine sosyal medya ile birlikte sahip olmalarıdır.

Sosyal medya insanlarının, geleneksel medya gibi bir güce sahip olmaya başlamasından sonra, markalar / firmalar da sosyal medyada yer almak zorunda kalmıştır. Bunun nedeni ise, firmalar markaları hakkında yapılan kötü yorumların önüne geçmelidirler. Ayrıca, potansiyel müşterilerine hızlı bir şekilde sosyal medya aracılığıyla ulaşabilme ihtimalleri de onları sosyal medyada var olmaya itmiştir. Sosyal medyayı şu şekilde düşünebiliriz: “Büyük bir salonda sizin şirketiniz hakkında bilgi edinmek isteyen binlerce insan var. Peki, siz bu salonun içerisinde olup, onlarla iletişime mi geçmek istersiniz; yoksa salonun dışında kalarak marka değerinizi düşürmek mi istersiniz?” Tam da bu noktada sosyal medya ajansları devreye giriyor ve markalara profesyonel sosyal medya yönetimi hizmeti sunuyorlar.

11 Kasım 12
0 yorum

CREAMIVE Sosyal Medya Ajansı | Başarılı SEO

CREAMIVE Dijital Reklam Ajansı olan ajans ismimizi CREAMIVE Sosyal Medya Ajansı olarak değiştirmeye karar verdik. Bu karar ardından, SEO (Arama motoru optimizasyonu) konusunda neler yapmışız görmek istedim ve analizlere başladım. Bu değişikliğe karar vermemiz ardından Sosyal Medya Ajansı şeklinde yapılan aramalarda ilk sırada yer alabilmek için analizlerimizi tamamladık ve stratejilerimizi bu yönde geliştirmeye karar verdik.

Dijital Reklam Ajansı, Google Adsense verilerine göre yüksek rekabette bir arama hacmine sahip. Bu da demek oluyor ki ilk sıralara gelebilmek hiç de kolay olmayacaktı.

Sitemizin son halini 5 ay önce yayına almıştık ve Google’daki aramalarda 1. sayfada 1. sırada çıkma hedefiyle yola koyulduk. 1 ay dolmadan ilk sayfaya yerleşmeyi başarmıştık ve sağlam adımlarla da birinci sıraya doğru yola koyulduk. 2. aya başladığımızda ise aramalarda 5-6. sıralarda hareket halindeydik ve sosyal medya hesaplarımız da 2. sayfaya yerleşmeye başlamışlardı.

3. aya geldiğimizdeyse artık 3. sıraya kendimizi sabitlemiştik. Hiç bir şekilde hareket edemediğimiz için ilk iki sırada hayli zorlu rakipler olduğu konusundaki düşüncelerimiz kesinleşmişti. Ne 4. sıraya düşüyorduk, ne de 2. sıraya çıkabiliyorduk. Buraya kadar iyi bir arama motoru optimizasyonu çalışması yaptığımızı düşünüyorduk ve bu konuda hizmet sunan bir çok ajanstan iyi bir ivme yakalayacağımızı gördük.

 

3. sırada sabitlenmemizin sebebi ise 4. ve daha düşük sıralarda yer alan sitelerin güçlü bir optimizasyona sahip olmaları ancak ilk 2 sıradaki sitelerin ise çok daha güçlü bir seo çalışması yapmalarıdır. Fakat, bu gücün temeli organik bir çalışmaya dayanmamaktadır. Google’un gözünde daha değerli bir yere gelebilmek için alınmış olan backlinkler ve çeşitli çalışmalar Google’da iyi bir yere sahip olmalarına neden olmuştur. Alınmış olan backlink sayısı ise 10.000’lerle ifade edilebilir. Alt sıralardaki rakiplerin de organik olmayan çalışmalar yaptığı gerçeğini de göz önünde bulundurduğumuzda, ilk 2 sırada yer alanlar bu konuda çok fazla yatırım yapmışlar diyebilirim.

 

Sosyal Medya Ajansı

Sosyal Medya Ajansı aramalarında üst sıralara çıkabilmek için gerekli olan tecrübeye bu çalışmayla detaylı bir şekilde sahiptik artık.

 

05 Eylül 12
2 yorum

Feysbuk

Feysbuk… Facebook… Facebok… Feysbok… Belki de Feysbook.

Günlük hayatta Facebook.com ya da Facebook’tan bahsederken nasıl telafuz ediyorsunuz? Telafuz etmenin yanında bunu nasıl yazıyorsunuz? Evet, bir çok farklı şekilde yazımı mevcut. Google’da Feys yazdıktan sonra bunun kanıtıyla karşılaşabilirsiniz. En çok edileni ise Feysbuk olsa gerek. Her ay 135,000 kez Google’da Feysbuk şeklinde arama yapılması bunun en temel göstergesi.

Facebook’a girebilmek için Türkiye’de çoğu kullanıcı Google’da arama yaparak, çıkan sonuçlara tıkladıktan sonra Facebook’a giriş yapıyor. Ölçülen arama hacmi ise her ay milyonlarla ifade edilmekte ve yaklaşık olarak bu sayının  4,000,000,000 yani yazıyla tam tamına 4 milyar! Bu sorgular arasında gülümseten, bir o kadar da düşündürücü olanları ise yok değil.

Öncelikle, Türkiye’deki kullanıcılar için Google’ın internetin giriş kapısı olduğu gerçeğinin farkına varmak gerekiyor. Neredeyse tüm kullanıcılar girmek istedikleri siteleri Google’a yazıyor ve gelen sonuçlar arasından da genellikle (~ %60) ilk sırada olan siteye tıklayarak, girmek istedikleri sitelere ulaşmaya çalışıyorlar.

http://www.sosyalmedyaajansi.gen.tr/feysbuk adresinde bu konu üzerine çok güzel bir blog yazılmış, siz de adrese giderek; görseller ve karikatürlerle desteklenen bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Feys

Feys

24 Ağustos 12
0 yorum

Sosyal Medya Ajansları ve Güvenlik Sorunları

Dün gece 41? 29! sosyal medya ajansının yönetmiş olduğu 10’dan fazla büyük markanın Facebook hesapları hacklendi / ele geçirildi.

Bu markalar arasında öne çıkanlar ise şunlardı: Garanti Bankası, Deniz Bank, TTNet Müzik, Bonus Card, Nokia Türkiye, Renault Türkiye, Ülker Metro, Ülker Dido, Teknosa ve Omo Türkiye.

 

Hacklenme olayı sonrasında hesaplardan aşağıdaki paylaşım yapıldı.

41? 29! – Garanti Bankası Facebook Hesabı Hacklendi

 

Aynı zamanda, kapak fotoğrafı da şu şekilde değiştirildi:

Garanti Bankası’nın Hesabı Hacklendi

27 Temmuz 12
0 yorum