Kategori arşivi: Mobil

Yeni Sms Ücretleri

Yeni SMS Ücretleri

BTK, dönem koşullarına göre SMS arabağlantı ücretlerini tekrar belirliyor. En son 2009 yılında değiştirilen ücretler için yeni tarifeler nasıl olacak?

BTK telekomünikasyon firmaları arasında rekabeti dengelemek için gerekli gördüğü dönemlerde arabağlantı ücretlerinde değişiklikler yapıyor. En son 2009 yılında güncelenen SMS tarifeleri, BTK’ın kurul kararıyla günümüz şartlarına göre gözden geçirildi. Arada geçen dönemde tüketicinin SMS yerine artık mobil mesajlaşma yazılımlarını tercih etmesi ücretlerde indirim yapılmasını sağladı.
Yeni tarifeye göre, Turkcell’in 1.70 lira olan SMS üreti, 0.43 kuruşa indirildi. Avea’nın fiyatlarıysa, 1.87 liradan, 0.47 kuruş seviyesinde düzenlendi. Önceki tarifesinde SMS başına 1.73 lira alan Vodafone, artık kullanıcılarından 0.43 kuruş talep edecek. Bu fiyatlar, mevcut tarifeli indirimlerle birlikte daha da ucuzlayacak.
Yeni Sms Ücretleri

Yeni Sms Ücretleri

Sosyal Medya ve SMS Ücretleri

BTK’nın yayınladığı yeni düzenleme ile SMS ara bağlantı ücretlerinde yüzde 75 oranında indirime gidildi. Düzenleme ile SMS fiyatlarının düşmesi bekleniyor.

İletişim sektörünü düzenleyen kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Teknolojileri Kurumu BTK, kısa mesaj (SMS) ara bağlantı ücretlerini yüzde 75 oranında indirdi. En son 2009 yılında düzenlenen fiyatlar mesaj başına Avea‘da 1.87, Vodafone‘da 1.73 ve Turkcell‘de 1.70 kuruş idi.

 

Yeni düzenleme ile bu fiyatlar Avea‘da 0.47 kuruş, Vodafone‘da 0.43 kuruş ve Turkcell‘de 0.43 kuruş oldu. Yeni SMS arabağlantı fiyatları 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak.

SMS fiyatı farklı

Arabağlantı ücretlerindeki bu indirimin tüketiciye nasıl yansıyacağı henüz netlik kazanmadı ve bu durum sosyal medya platformlarında da sıklıkla konuşulur duruma geldi. Halen yaklaşık 40 kuruş olan SMS gönderim ücretlerinin Temmuz ayından sonra ucuzlaması bekleniyor.

Arabağlantı ücreti nedir?

Bir GSM operatörü, bir başka GSM operatörüne doğru bir çağrı başlattığında ya da SMS gönderdiğinde ikinci operatöre ödeme yapıyor. BTK tarafından belirlenen bu ödemeye arabağlantı ücreti deniyor. Hem SMS hem de telefon görüşmelerinde arabağlantı ücreti bulunuyor.

18 Nisan 13
0 yorum