mürekkep lekesi

Mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Mürekkep lekesi insanın moralini de fiziksel görünümünü de bir anda bozabilecek bir durumdur. Özellikle mürekkepli bir alet ile (bilgisayar yazıcısı, dolma kalem vb.) uğraşıyorsanız ve bir anda eliniz mürekkep ile boyanırsa, canınız sıkılacaktır. Bu gibi durumlarda bir an önce elinizi bol su ve sabun ile yıkamalısınız. Bu yazıda genel olarak Mürekkep lekesi nasıl çıkar? sorusuna yanıt bulacaksınız.

En gözde gömleğinizde, yeni aldığınız mobilyalarınızda ya da elinizdeki mürekkep lekelerinden kolay kolay kurtulamıyor musunuz? İşte mürekkep lekelerinden pratik bir şekilde kurtulmak için yapılacak pratik uygulamalar…

Parmaktan mürekkep lekesi nasıl çıkar?

En etkili yöntem domates suyu ile mürekkepli bölümü ovmaktır. Sizi fazla uğraştırmadan çabucak elinizdeki mürekkep lekesinden kurtulacaksınız.

Deri eşyalardan mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Deri eşyalarınızdan mürekkep lekesini çıkartmak için, limon suyundan yardım alabilirsiniz. Biraz limon suyu ile lekeli bölümü fırçalayın, çok geçmeden lekenin gittiğini göreceksiniz.

 

Kağıt üzerinden çıkmayan mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Lekeli kağıdın altına kurutma işlemi için bir kağıt daha koyun, lekeli kağıtta ki lekenin üzerine bir kaç damla oksijenli su damlatın, sonra kuru bir pamuk parçası ile çok hafif darbelerle silerek kurutun.

 

Kumaş üzerinde bulunan mürekkep lekelerinden kurtulmak için;

– Dayanıklı bir kumaş ise biraz limon suyu ve ılık süt ile silebilirsiniz. Akabinde duruladığınızda leke yok olacaktır.
– Nazik bir kumaş ise lekenin kurumasını bekleyin, kuruduğunda üzerine talk pudrası dökün leke kaybolana kadar fırçalamaya devam edin.

Beyaz çamaşırda ki mürekkep lekesinden kurtulmak için;

Leke kurumadan biran önce üzerine sulandırılmış hardalı yayın. Yarım saat kadar bekleyin ve sonrasında sünger yardımı ile lekeli bölümü yıkayarak temizleyin.

 

Mobilya üzerinde ki mürekkep lekelerinden kurtulmak için;

– Eğer mürekkep lekesi taze ise bir bardak sıcak suya çiğ süt veya limon ilave edin. Bu karışım ile lekeli bölgeyi silerek temizleyin.
– Leke eski ise zımpara kağıdı yardımı ile lekeli bölgeyi kazıyın. Fazla bastırmadan daireler çizerek mantar tıpa ile parlatın.

 

Yukarıda bir çok leke türüyle nasıl başa çıkabileceğinize ve kurtulabileceğinize dair bilgiler yer almaktadır. Eğer sizin de mürekkep lekesi konusunda farklı tavsiyeleriniz ya da tecrübeleriniz varsa lütfen yorum olarak paylaşır mısınız? Bu yazıyı okuyan diğer arkadaşlarımız da bu sayede kolaylıkla bilgi sahibi olabilirler.

Lekesiz günler dileğiyle :)

 

Bir önceki yazımız olan MySQL Update Join Komutu başlıklı makalemizde MySQL güncelleme, mysql inner join ve mysql join hakkında bilgiler verilmektedir.

10 Temmuz 13
0 yorum
Mustafa Çağrı Pinterest

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir