Kategori arşivi: Mustafa Çağrı

Her gün, aynı ürün ve farklı fırsat siteleri!

Son zamanlarda fırsat sitelerinin bir doygunluğa ulaştığını okuyoruz, görüyoruz ya da hissediyoruz. Bu doygunluk söylentisi ne kadar doğrudur, ne kadar değildir?

Şu ana dek 4 farklı fırsat sitesinden alışveriş yapmış durumdayım, haliyle de her sabah ve her öğlen bu fırsat sitelerinin maillerini almaktayım. Grupfoni, Şehir Fırsatı, Grupanya, Yakala.co. Bu gelen mailleri neredeyse hiç açmadan silmekteyim. Bir maili değerli bulup, vaktimi harcamam için öncelikle başlığı çok önemlidir. Eğer, konu başlığında dikkatimi çeken bir fırsat yok ise ya da inanılmaz derece absürd bir ürünün ya da hizmetin sunulduğu bilgisi varsa kesinlikle o mail benim için çöptür.

03 Ocak 12
0 yorum

Çağrı

Merhabalar,

Bu blog yazısının çok fazla okunur olmayacağını öncelikle belirtmek isterim. İçerisinde çağrı kelimesinde Google’ın bu blogu göstermemesi nedeniyle Google’a karşı çağrı ve sitemler yer alacak bir yazıdır :) Ayrıca Digital Strategist aramalarına da önem veren bir konudur.

Çağrı, benim iki ismimden bir tanesidir, Mustafa Çağrı. İki isminden hangisini tercih ettiğim konusuna gelecek olursak; genellikle resmi görüşmelerde karşı taraf Mustafa ismimi tercih etmesine rağmen, günlük diyaloglarımda ise Çağrı ismini daha fazla kullanmaktayım. Bunun benim bir tercihim olması gibi bir durum da vardır ancak karşı taraflar da benim bu durumu belirtmeme rağmen bu şekilde davranmaları ilginçtir.

 

01 Ocak 12
0 yorum

MustafaCagri.com yenileniyor :)

Merhabalar,

Uzun süredir kişisel bloguma karalayamamaktaydım, bunun ise birden fazla sebebi bulunmakta. Şu anda birbirinden farklı bloglarda yazılarımı yayınlarken kendi kişisel blogumu çok boşladığımın farkına vardım. Özellikle, ismime kayıtlı olan birden fazla kişisel domain olmasından dolayı bazı zamanlarda ben de “hangi alan adında, ne yapsam” tereddütlerine düşmekteyim. Bu duruma bir çözüm bulmak istedim ve artık MustafaCagri.com‘da yazılarımın İngilizce versiyonlarını paylaşmaya karar verdim, tıp ki Mustafa.Cagri.Me‘de olduğu gibi.

28 Aralık 11
1 yorum

İnternette 12 Haziran!

Bildiğimiz üzere 9 gün sonrasında genel seçimlerle karşı karşıyayız ve bu seçimde sosyal medya ve dijital ortamların daha yoğun kullanılacağı bir seçim düşüncesi hakimdi.

Tek tek tüm partilerin resmi ve propaganda sitelerini incelemeye karar verdim. Bir yandan “bu partiler neler diyorlar?”, bir yandan da “teknolojiye ne kadar hakimler?” sorularıma cevap arama isteğim nedeniyle.

Bu seçimlerde eskiye göre teknoloji konusunda ilerleme kaydettiğimizi açık bir şekilde görmemim yanı sıra bir çok siyasi partinin internet sitesine girmem ardından kendimi 90’lı yılların sonlarında hissetmem vüku buldu.

Dikkatimi çeken ve incelenmesi gerektiğini düşündüğüm internet sitelerinin bir kaçını ise paylaşmak isterim.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)  http://www.akicraatlar.com/

Görsel zenginlik olarak en başarılı bulduklarımın başında gelmekte. Sitede şu ana kadar AK Parti’nin yapmış olduğu icraatlar iller bazında listelenmiş ve görsel zenginliği sayesinde sıkılmadan takip edilebilir bir düzeyde.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) http://www.seffafsayfa.org/

Kullanıcı dostu görüntüsüyle ve sosyal medyayı çok efektif bir biçimde kullanıyor olmaları nedeniyle en beğendiğim sitelerin başında gelmekte. Twitter’da ve Facebook’ta aktif olarak yer almaları ve seçim sitelerinde de bunu en güzel şekilde göstermeleri ise dikkat çekici.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) http://www.100soz.com/

100 seçim vaadinin yer aldığı sitenin bir çok video ve görsel ile desteklenmesi en dikkat çekici yönlerinden bir tanesi. Ayrıca, yayınladıkları videolardaki vurgular nedeniyle bir sonraki videoyu da izlettirebilmesi, sitenin başarılı yanı.

Yayınladıkları videoları Youtube ya da benzeri sosyal ağlarda yayınlamadan kendi sitelerinden yayınlamış olmaları en büyük dezavantajları. Resmi olarak bir yayın kanalı açmış olsalardı, bu videoların sosyal medyada daha fazla yer alabileceği kanısındayım.

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti)http://www.benimoyumsana.com/

Seçime yönelik internet siteleri arasında en beğendiklerimden olan bu internet sitesinde sadece 14 adet yaklaşık 15’er saniyelik az ama öz propaganda içeren videolar yer almakta. Videoların Youtube‘da yer alıyor olması ise beğendiğim özelliklerinden bir tanesi.

Diğer partilere taş atmadan sadece yapmak istediklerini anlattıkları bu videolar ise izlenesi kalitede.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) http://www.tkp.org.tr/

Benim dikkatimi çeken en önemli internet sitesi diyebilirim. Bunun nedeni ise, partinin aldığı / alabileceği oylar ile kıyaslanıldığında diğer partilerin bir hayli üzerinde bir kaliteye sahip olması. Görsel zenginliği ve temiz bir arayüzü olmasının yanı sıra sosyal ağlarla da kısmi olarak bağlantısı bulunmakta.

Liberal Demokrat Parti (LDP) http://www.ldp.org.tr/

İncelediğim siteler arasında en keyif aldığım siteydi belki de. 90’lı yılları tekrardan yaşattığı için kendilerine teşekkür etmem gerek :)

Hak ve Eşitlik Partisi (HEPAR) http://www.hakveesitlik.org.tr/

12 Haziran seçimlerinde başarılı olamayacağı belirtilen ve düşük bir oranda oy alabileceği konuşulan HEPAR’ın internet sitesi bunun tam tersini söylemek istiyor. İnternet ortamlarında reklamlarını sıklıkla gördüğüm HEPAR’ın internet sitesi çok başarılı olamasa da geçer not alabilecek düzeyde.

Milliyetçi ve Muhafazakar Parti (MMP) http://www.mmp.org.tr/

Geleneksel ve yeni medyada reklamlarını sıklıkla gördüğümüz ve anlam veremediğimiz partilerden birisi olan MMP’in internet sitesini vasat ya da vasata yakın olarak değerlendirebiliriz. Reklam kampanyalarına bu kadar para harcamış bir partinin internet sitesinin daha güzel olabileceğini düşünüyorum ancak açılışta yeni koymuş oldukları maskotlu seçim propagandası ise ilginç. İlginç olduğu kadar da amatör bir yapıda oluşturulmuş diyebiliriz.

Ahmet Yılmaz (Bağımsız Aday / İnci Sözlük) http://www.ahmetyilmazabi.com/

İnci Sözlük’ün desteklediği bağımsız aday Ahmet Yılmaz’ın internet sitesi bir çok siyasi partinin internet sitesine göre çok daha şık bir arayüze sahip diyebilirim. Anlatmak istediklerini sade bir görüntüyle yayınlayan sitede, Ahmet Yılmaz hakkında bilgiler verilmekte. Bunun yanı sıra sosyal medya ile ne kadar içli dışlı bir yapıda olduğu ise ortada. Eskişehirli gençlere ve sosyal medyaya güvenerek yola çıkmış olan Ahmet Yılmaz’a ise bu seçim atmosferine renk katması nedeniyle teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

Serap Yeşiltuna (Bağımsız Aday / Balıkesir) http://serapyesiltuna.org/

Seçmen olduğum Balıkesir şehrinden aday olması ve şu anda İstanbul’da olmama rağmen sesini buralara kadar duyurabilmesinden ötürü kendisini de listeye almak istedim. CNN Türk‘te Cüneyt Özdemir‘in sunmuş olduğu 5N1K adlı programa katılmasından sonra sosyal medya da ve dijital ortamlarda bir anda popülerliği artan Serap Yeşiltuna’nın internet sitesi vasatın üzerinde bir görselliğe sahip. Farklı söylemleriyle bir anda bilinirlik kazanan adayın internet sitesinin girişinde ise kendi resminin yanında Atatürk’ün resmi bulunmakta.

Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim almış olan Yeşiltuna için kişisel görüşüm ise bir miktar oy alabileceği ancak milletekili seçilebilmesinin ise zor olduğu. Öyleki 8 milletvekili çıkartan Balıkesir şehrinde şu anda 3-3-2 şeklinde milletvekili çıkacağı ancak hangi partinin (AKP, CHP, MHP) 2 milletvekilinde kalacağı ise şu anda tartışma konusu.

Küçük hatırlatma: Yerel seçimlerde ilk defa MHP bu seçimlerde süpriz bir şekilde başarı ile ayrılmıştı.

Başarısız Bulduğum İnternet Siteleri

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) – http://www.bdp.org.tr/

Demokrat Parti (DP) – http://www.dyp.org.tr/ (Doğru Yol Partisi ile aynı kısaltmada olması çok ilginç!)

Demokratik Sol Parti (DSP) – http://www.dsp.org.tr/

Büyük Birlik Partisi (BBP) – http://www.bbp.org.tr/

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) – http://www.btp.org.tr/

Emek Partisi (EMEP) – http://www.emep.org/

Millet Partisi (MP) – http://www.milletpartisi.org/

Doğru Yol Partisi (DYP) – http://www.dyp.com.tr/

Umarım sizlerinde bu siteleri inceleme fırsatınız olur ve partilerin ne demek istediklerini bilerek seçimlerde oy kullanma fırsatına sahip olursunuz.

12 Haziran sonrasında bu kampayanyaların ne kadar başarılı olacağını görme dileğiyle.

http://seffafsayfa.org/uploads/ndny/CHP_grafik_5.jpg
03 Haziran 11
0 yorum

Öğrencilerinin Gözüyle Sabancı Üniversitesi (Ödüllü)

Başlık biraz garip gelebilir, öğrencilerin gözüyle Sabancı Üniversitesi nasıl ödüllü olabilir de diyebilirsiniz :)

Mezuniyet Sınıfı Komitesi ’11 olarak bu sene farklı çalışmalarımız oluyordu zaten ve bu sefer tekrardan farkımızı göstermek istedik. İlginç bir projeye imza atarak, kampüsümüzün çeşitli noktalarına kameralar yerleştirdik ve tüm bireylerin video çekimi yapabilecekleri birer ortam hazırladık.

Bu etkinliğe katılan kişilerin ise yapmaları gereken tek şey; bireysel ya da gruplar halinde bu kamera noktalarına giderek Sabancı Üniversitesi’ne az biraz da olsa atıfta bulunmak şartıyla birer görüntü çekmeleridir. Ayrıca, kendi makinalarıyla hazırlayacakları görüntülerle de bu yarışmamıza katılabilecekler.

Yarışma sonucunda ise ilk 3’e süpriz ödüller  vaad edilmekte :)

Bakalım nasıl bir yarışmaya şahit olacağız, şimdiden merakla beklemekteyiz.

http://www.facebook.com/event.php?eid=198526080182947

Salı günü itibariyle kafeler bölgesi başta olmak üzere bir çok bölgeye kameralar konumlandırılacaktır. Bu kameralar sayesinde istediğimiz şekilde videolar hazırlayabileceğiz. Tek yapmamız gereken ise; kamera noktalarına ister bireysel ister ise gruplar halinde giderek eğlenceli kayıtlar yapmaktır.

Bu kameraların başında bir adet görevli her zaman olacaktır ve kayıtlar bu kişi eşliğinde yapılacaktır.

Bu elde edilen görüntüler sayesinde ise bu sene ilk defa gerçekleştirilecek olan video yarışmaları düzenlenmiş olacaktır. Bu videolar Facebook başta olmak üzere bir çok sosyal ağ üzerinde yayınlanacak ve oylamalara sunulacaktır.

Ayrıca isteyen herkes bu yarışmaya / eğlenceye kendi çektikleri videolarla da katılabilirler.

8-22 Mayıs tarihleri arasında http://www.facebook.com/heybenmezunoluyorumadresinde oylamaya başlanılacak ve 1. 2. ve 3. olan video sahiğleri süpriz ödüllerin sahipleri olacaktır.

Tek kuralımız: video içerisinde Sabancı Üniversitesi’ne ufak da olsa atıfta bulunulmasıdır :)

Farklı fikirlerinizi bizlere istediğiniz an ulaştırabilirisiniz.

msk@sabanciuniv.edu
Mezuniyet Sınıfı Komitesi ’11

01 Mayıs 11
0 yorum

Sabancı Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisi Olmak!

Merhabalar diyeyim öncelikle,

Sabancı Üniversitesi ile ve özellikle de Bilgisayar Mühendisliği ile ilgili neredeyse hiç yazı yazmadığımı farkettim son zamanlarda. Öyleyse bugün tecrübe edindiğim bir sınavı paylaşayim istedim. Yarın da bir benzerini yaşayacağım sınav silsilesinden sadece bir tanesi ve de Sabancı Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisi olmayı bir nebze açıklar nitelikte.

Aşağıda; bugünkü Cryptography (CS 432 / Şifreleme) adlı dersin sınavında yer alan 3 adet soruyu hiç bir değişikliğe uğratmadan yazıyor olacağım, yazım yanlışı dahi olmadan.

0) (No points, just for fun) When was ÖSYM president Ali Demir born?
a) 1957 b) 1961 c) 1953 d) 1959 e) 1955

2) (8 points) Encrypt the phrase “seneyedebankasyadasampiyonuz” using transposion (a.k.a pertutation) cipher with key 6375124.

****** Empty answer gets 1 point ******

6) (2 points) From the TV Show Behzat Ç., episode 30;
“Dünyanın ekseni 12 santim oynadı Sen bana 1 santim yaklaşmadın”
What’s my password which is made of 11 characters?

Evet, yukarıdaki soruların yanıtlarını bilenler de yorum olarak cevapları bırakabilirler.

Not1: 0. soruyu çözebilmek için bildiğiniz üzere üniversitede okumak hatta hiç bir yerde okumak gerekmiyor.
Not2: Bölüm başkanı ve dersi veren hocamız olan sevgili Albert Levi Fenerbahçe’ye gönül vermiş bir muhteremdir.

İşte böyle… Bir sınavda İbrahim Tatlıses’in şarkılarını da bilmek gerekebilir, bir sınavda Lübnan’da yaşanan hadiseleri de…

28 Nisan 11
0 yorum

Ministry of Sound

Size güzel bir radyo önerisi yapıyorum: Ministry of Sound

Dinlemenizi tavsiye ederim, Londra merkezli electro music çalan bir radyo.

27 Nisan 11
0 yorum

Tekrardan blog ve sosyal medya

Merhabalar,

Bir süredir kişisel blogumun yayınını durdurmuştum ve bugün itibariyle tekrardan bu yayına devam etme kararı aldım.

Bu kararımda bir çok hesap ile ilgileniyor olmam ve bunları da yapmak istediklerime göre ayırma isteğimi duyurabilme amacımın etkisi büyük.

Bir süredir MustafaCagri.com adresinin anasayfasında business card olarak adlandırdığım bir yapı mevcuttu. Bu yapıyı artık Cagri.me adresine taşımış bulunuyor bugün itibariyle. Artık sosyal medya hesaplarıma tek bir çatı altından bu sayfa sayesinde ulaşabileceğim. Bu adres için ise bir kaç fikrim daha mevcut. Bunlardan birisi ise, oluşturmayı planladığım bir sosyal ağ projesiyle entegre edip, bu sayfa üzerinden de sosyal ağa ulaşabilmek. Bakalım ne kadar olacak, ya da ne kadar olamayacak bunu da yakında görebileceğiz.

Ayrıca tekrardan sosyal ağlarda MustafaCagri der isek;

Cagri.Me

– twitter.com/MustafaCagri

friendfeed.com/MustafaCagri

facebook.com/MustafaCagriGuven

foursquare.com/MustafaCagri

formspring.me/MustafaCagri

MustafaCagri.tumblr.com

vimeo.com/MustafaCagri

MustafaCagri @ linkedin

Önümüzdeki zamanlarda ise, hangi sosyal ağı ne şekillerde kullandığıma dair bir yazı yazmayı düşünmekteyim.
O süreye kadar kendinize iyi bakınız :)

24 Mart 11
1 yorum

Google Sizi Tanıyor Mu?

Bir kaç blog yazısı okurken aklıma başlıkta soru geldi: Google Sizi Tanıyor Mu? şeklinde ve ara sıra kontrol ettiğim Google’daki yerimi bir kez daha kontrol etmek istedim bir anda.

İlgimi çeken şey ise Mustafa Çağrı şeklinde yapılan bir aramada, ilk sayfadaki 10 sonucun 4 tanesi benim ile ilgili.

#1 – MustafaCagri.com

#4 – twitter.com/MustafaCagri

#5 – formspring.com/MustafaCagri

#9 – kimburda.com/MustafaCagri

Bu benim için tatmin edici bir sonuç olmadı aslında. Çoğu kişi için başarılı bir sonuç olabilir ancak Türkiye’de çok fazla sahip olunmayan bir isme sahip olmama rağmen (100’lerce Mustafa Çağrı varmış aslında bunu da öğreniyorum) ilk sayfada tüm hesaplarımın ya da bilgilerimin çıkıyor olmasını isterdim.

Sonraki sayfalarda ise gözüme çarpanlar;

– SU MEZUN sitesitesindeki konuşma metnim

– Blog’umdaki yazılarıma dair bağlantılar

– Twitter’da yazılarımdan bazıları

– İnternet İnsanı ekibi sayfasındaki profilim

– Sabancı Üniversitesi Mezuniyet Komitesi üyeliğim

Mustafa Çağrı Güven şeklinde arama yaptığımdaysa, benim ile alakası olmayan bir sonuç ile karşılaştım. Diğer 9 sonucun bana ait olmasına rağmen bir tanesi Çağrı Güven ismindeki bir genç sahne sanatçısı arkadaşımızın Facebook sayfasının bağlantısıydı. Yaklaşık 7500 kişinin beğendiği bir sayfanın ilk sayfa da çıkması ise çok fazla garibime gitmedi aslında.

İşin ilginciyse, Twitter profilim (twitter.com/MustafaCagri) MustafaCagri.com‘dan daha değerliymiş Google’a göre. Çıkan Sıralama ise şu şekilde;

#1- twitter.com/MustafaCagri

#2-  MustafaCagri.com

#3 – MustafaCagri.com/category/internet-insani/

Sonrasındaysa Twitter yayın akışım var evet evet. Son girdiğim tweetler burada akıyor.

#4- Formspring.me/MustafaCagri

#5- friendfeed.com/MustafaCagri

#6- tr.linkedin.com/pub/mustafa-çağrı-güven/28/654/ab6 (Linked.in profilim)

#8- http://alumni.sabanciuniv.edu/tr/?baglan/2011_mezuniyet_konusmaci_adaylari_mustafa_cagri_guven.php (SU MSK adaylığım)

#9- twitturk.com/twituser/MustafaCagri (Twitter istatistiklerim)

#10- kimburda.com/mustafa-cagri/ (İlginç bir servis, daha önceden de bakmıştım)

2. sayfaya geçtim sonra ve Facebook sayfamın hala username’siz halde indexlenmiş olduğunu farkettim. Görünen adres http://www.facebook.com/pages/Mustafa-Cagri-Guven/179803378704591 şeklinde ancak tıklanıldığında ise http://www.facebook.com/MustafaCagriGuven adresine gitmekte.

İnternet İnsanı ekibinde olduğumu belirten  profil sayfam da 2. sayfada yer almış, bunun için ise bir takım çalışmalar yapmam gerektiğini şu anda daha iyi anlamış oldum bu sayede.

Sokaktaki Çocuk kampanyası ise dikkatimi hayli fazla çekti bu araştırmayı yaparken. Henüz yayınlamadığımız bu çalışma için atmış olduğum imza çok iyi bir şekilde Google’da yer edinmiş. Bunu ise, imzaların farklı şekilde listenmesinin sağladığını düşünmekteyim. Bu yöntem biraz işe yaramış olsa da biraz daha geliştirmem gerekiyor, bunun da farkındayım aslında.

Hey, Ben Mezun Oluyorum! adlı viralleşmesini umduğum kampanyanın bağlantısı ise 4. sayfada yer edinebilmiş kendine. Neden üst sıralarda değil de burada diye düşünmeden edemedim bunu gördüğümde.

Şöyle bir durum da var ki geçen sene eski blogumun (wordpress alt yapısı yerine kendi yazılımımı kullandığım) yazıları artık Google’dan kalkmaya başlamış. Bir çok linke sahip olan eski blogum izlerinin silinmesi bir yönden de kötü oluyor çünkü Google’da daha az yer edinmeye başlamışım bu  yüzden.

5. sayfadan sonrasında ise artık geçersiz ve alakasız sonuçlar dönmeye başlıyor. Bu da gayet normal bir davranış olabilir Google için, onca sayfayı bana ayırmasından sonra.

Evet, rastgele yazılmış bir yazı oldu bu diyebiliriz. Peki, sizin Google sonuçlarınız ne durumda? Kendinizi Google Amca’ya ne kadar tanıtabilmiş durumdasınız?

Yorum olarak sonuçlarınızı bekliyorum diyerek bu yazıya son veriyorum şu anda =)

09 Ocak 11
0 yorum

Fizy ve Kararların Mahkemesi!

28 Aralık 2010. Saat 13.20 suları ve yeni uyandım. Yataktan kalktım ve dizüstü bilgisayarımın açma tuşuna bastıktan sonra, elimi yüzümü yıkamak için lavobaya doğru yol aldım.

Geldim bilgisayarımı açtım. Google Chrome’u başlattım ve önce mail sayfamı sonrasındaysa fizy.com u  açtım.

Hemen bir kaç şarkı açarak, güne merhaba diyebilmek istedim, uyanabilmek için. Bir de baktım ki…

Youtube ve benzeri siteler kapatıldığında bile hiç bir zaman arka yollardan bu sitelere girmeye çalışmamış birisi olarak, bu sefer olayın cılkını çıkarttıklarını rahatlıkla söyleyebilirim.

Fizy Türkiye’den çıkmış ve global piyasada kendisini kanıtlamaya yeni yeni başlamış bir sitedeydi. Sitesinde oylamasını duyurduğu Mashable Awards‘ta oyların %60‘ını alarak birinci olmuştu. En iyi müzik keşfetme (Best Music Discovery Service) kategorisinde de birinciliğe sahipti.

Grooveshark ya da benzeri servislere göre çok daha kullanışlı bir arayüze sahip olan Fizy için ise bence şu anda rakip bir site bulunmamakta. TTNet’in ya da diğer firmaların sponsorluğunda olan bir kaç müzik dinleyebilme sitesi olmasına rağmen, hiç bir tanesi Fizy’nin kullanışlılığına sahip değil.

Sonuç olarak;

Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir.
T.C. Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığının 17.12.2010 tarih ve 2010/93 Basın Muh-K. sayılı kararı gereği erişime engellenmiştir.

Teşekkürler Beyoğlu, Teşekkürler Mahkemesi!

28 Aralık 10
0 yorum