Kategori arşivi: Programlama

select link href

Select (Açılır) Menüye Link Vermek

Merhabalar,

Ara sıra benim de ihtiyaç duyduğum bir konuyu daha burada paylaşmak istedim. İhtiyacımız: Açılır menüye link vermek.

Durumu açıklama gerekirse, HTML’de olan <select> etiketi ile bir açılır menü oluşturuyoruz ve açılan menüde yer alan seçeneklerden hangisine tıklanırsa, tıklanan seçenek için belirlediğimiz linke (bağlantıya) kullanıcıyı yönlendiriyoruz. İşlemlere başlamadan önce <select> ve <option> taglerini biliyor olmamız gerekir. Bilmiyorsak da, çok zor olmadığı için kısa bir şekilde yazıda örneklerle değiniyor olacağım.

18 Aralık 14
1 yorum
Klasördeki Tüm Dosyaların Uzantısını Değiştirme

Klasördeki Tüm Dosyaların Uzantısını Değiştirmek

Çoğu zaman ihtiyacım olan bir kısayolu blogumda paylaşmak istedim. Öyle ki, çoğu zaman ben de unutabiliyorum Google’da bunu aramak zorunda kalıyorum. Bu nedenle de, kalıcı olarak burada bulunması benim de işimi kolaylaştıracaktır :)

Klasördeki Tüm Dosyaların Uzantısını Değiştirmek aslında çok kolay 3 adımda yapılabiliyor. Bu adımları ise yazının devamında çok basit bir şekilde anlattım. Bu yazı sayesinde siz de birkaç saniye içerisinde bu ihtiyacınızı çok kolay bir şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz.

08 Ekim 14
1 yorum
MySQL Update

MySQL Update Join Komutu

Merhaba Arkadaşlar,

Bir süredir burada yazılım odaklı yazılar yazamıyordum ve bunun yine farkına vardığımda sonradan bana ya da size lazım olabilecek bir şeyler paylaşmak istedim. Bu yazıda Sosyal Medya Danışmanlığı ile ilgili bir yazı olmadığını da belirtmem gerekir :)

SQL ile ve özellikle de MySQL ile ilgileniyor ve kod yazıyorsanız; update ve inner, left ya da right join ifadelerini biliyorsunuzdur. Bu yazıda MySQL  sorgusu ile veritabanımızdaki bir tablodaki değeri, diğer tablolardan bir tanesindeki değer ile güncelleyeceğiz. Hatta, bunu biraz daha çeşitlendirerek, daha farklı yöntemleri de deneyebiliriz.

04 Mayıs 13
0 yorum

CREAMIVE Sosyal Medya Ajansı | Başarılı SEO

CREAMIVE Dijital Reklam Ajansı olan ajans ismimizi CREAMIVE Sosyal Medya Ajansı olarak değiştirmeye karar verdik. Bu karar ardından, SEO (Arama motoru optimizasyonu) konusunda neler yapmışız görmek istedim ve analizlere başladım. Bu değişikliğe karar vermemiz ardından Sosyal Medya Ajansı şeklinde yapılan aramalarda ilk sırada yer alabilmek için analizlerimizi tamamladık ve stratejilerimizi bu yönde geliştirmeye karar verdik.

Dijital Reklam Ajansı, Google Adsense verilerine göre yüksek rekabette bir arama hacmine sahip. Bu da demek oluyor ki ilk sıralara gelebilmek hiç de kolay olmayacaktı.

Sitemizin son halini 5 ay önce yayına almıştık ve Google’daki aramalarda 1. sayfada 1. sırada çıkma hedefiyle yola koyulduk. 1 ay dolmadan ilk sayfaya yerleşmeyi başarmıştık ve sağlam adımlarla da birinci sıraya doğru yola koyulduk. 2. aya başladığımızda ise aramalarda 5-6. sıralarda hareket halindeydik ve sosyal medya hesaplarımız da 2. sayfaya yerleşmeye başlamışlardı.

3. aya geldiğimizdeyse artık 3. sıraya kendimizi sabitlemiştik. Hiç bir şekilde hareket edemediğimiz için ilk iki sırada hayli zorlu rakipler olduğu konusundaki düşüncelerimiz kesinleşmişti. Ne 4. sıraya düşüyorduk, ne de 2. sıraya çıkabiliyorduk. Buraya kadar iyi bir arama motoru optimizasyonu çalışması yaptığımızı düşünüyorduk ve bu konuda hizmet sunan bir çok ajanstan iyi bir ivme yakalayacağımızı gördük.

 

3. sırada sabitlenmemizin sebebi ise 4. ve daha düşük sıralarda yer alan sitelerin güçlü bir optimizasyona sahip olmaları ancak ilk 2 sıradaki sitelerin ise çok daha güçlü bir seo çalışması yapmalarıdır. Fakat, bu gücün temeli organik bir çalışmaya dayanmamaktadır. Google’un gözünde daha değerli bir yere gelebilmek için alınmış olan backlinkler ve çeşitli çalışmalar Google’da iyi bir yere sahip olmalarına neden olmuştur. Alınmış olan backlink sayısı ise 10.000’lerle ifade edilebilir. Alt sıralardaki rakiplerin de organik olmayan çalışmalar yaptığı gerçeğini de göz önünde bulundurduğumuzda, ilk 2 sırada yer alanlar bu konuda çok fazla yatırım yapmışlar diyebilirim.

 

Sosyal Medya Ajansı

Sosyal Medya Ajansı aramalarında üst sıralara çıkabilmek için gerekli olan tecrübeye bu çalışmayla detaylı bir şekilde sahiptik artık.

 

05 Eylül 12
2 yorum

MySQL Replace Kullanımı

Binlerce satırlık MySQL verimizin olduğunu düşünelim ve bu veriler içerisinde replace (yer değiştirmek) etmemiz gereken kısımlar var. Bu sorunu ASP, PHP, ASP.NET gibi internet programlama dilleriyle çözebiliriz. Ancak, bu programlama dillerinde çözüm çok zahmetli ve çok uzun olacaktır.

– Önce veritabanına bağlanılacak,

– Tek tek tüm satırlar bir döngü (loop) içerisinde listelenecek.

IF (Eğer) sorgusuyla değişmesi gereken verinin o satırda olup olmadığı kontrol edilecek.

– Eğer bu satır içerisinde değişecek bir kısım varsa SQL UPDATE komutuyla bu değişiklik yapılacak.

21 Haziran 12
2 yorum

Tarayıcı Kullanım Oranları

Hangi Tarayıcı Hangi Oranda Kullanılıyor?

Dünya çapında 2011 Mart – 2012 Şubat arasındaki tarayıcı kullanım istatistiği:

2011-2012 DÜNYA ÇAPINDA TARAYICILARIN KULLANIM ORANLARI

Değerini günden güne kaybeden Internet Explorer’ın yerini Chrome alacakmış gibi görünüyor. Firefox’un düşüşü, yeni sürümlerinin Chrome’dan daha yavaş olması ile ilişkilendirilebilir. Yine de Firefox’un kesinlikle kalitesini ve değerini kaybetmeyeceğini söyleyebiliriz.

Türkiye’de 2011 Mart – 2012 Şubat arasındaki tarayıcı kullanım istatistiği:
AVRUPADA 2011 MART - 2012 ŞUBAT TARAYICI KULLANIMI
AVRUPADA 2011 MART – 2012 ŞUBAT TARAYICI KULLANIMI

20 Mart 12
0 yorum

SQL Left Outer Join – Left Join Farkı

İnternette bu sorunun cevabını arayan bir çok kişi ile karşılaştım. Join ifadelerinde Left Outer Join = Left Join ve Right Outer Join = Right Join sorgula yapıları tamamiyle eşittir. Yani Outer ifadesi sadece opsiyoneldir.

<join_type> ::=     [ { INNER | { { LEFT | RIGHT | FULL } [ OUTER ] } } [ <join_hint> ] ]     JOIN

 

MySQL’in resmi yayınlarında da görüleceği üzere OUTER ifadesi köşeli parantezler ile belirtilmiştir yani opsiyoneldir ve gerekli değildir. Ancak, benim tavsiyem OUTER‘in her zaman kullanılması yönünde olacaktır çünkü çoğu zaman INNER JOIN ile okunuş olarak karışabilir ve kodlarınızı yazdıktan sonra saatler sürecek bir inceleme durumu ile karşılaşabilirsiniz.

Left Outer Join = Left Join

Right Outer Join = Right Join

 

 

 

16 Mart 12
0 yorum

ASP – İlk harfi büyük yap

Çok zamandır programlama dillerine yönelik bir şeyler yazmıyordum, bunun uzunca bir süredir farkındaydım. 13-14 senelik eski dost ASP ile ilgili bir şey gerekiyordu ve yazmaya başladım. Normal şartlar altında çalışmasını beklediğim halde, her zaman olduğu gibi yine çalışmama sorunu vardı. İnatla çalışması gerektiğine inandığım için; kontrol ettim, denedim, kontrol ettim ve tekrar denedim ama olmadı. İnternette de bu konu hakkında geçerli bir bilgi olmadığı için paylaşmak istedim. Sanırım Türkçe ve yabancı hiç bir kaynak yok.

Bu yazıya eğer Google aramaları ile geldiyseniz, büyük ihtimalle saatlerce uğraşmış olabilirsiniz ve az sonra bir gününüzü kurtarmış olacaksınız :)

 

 

15 Mart 12
3 yorum

Failed To Read Auto-Increment Value From Storage Engine – MySQL

Hello dear,

I just get an idiot error from mysql now that is such a bull-shit!

I searched about it and, I found a solution for it;

Just run this query in your sql and it will be all clear and work again.

ALTER TABLE `table_name`  AUTO_INCREMENT =1

And the reason for error is, it is trying to increase beyond the limit with auto increment, that’s why we get this.

 

——————————————-

 

2 sene öncesinde İngilizce olarak yazmışım, Türkçe’sini de yazayim.

Failed To Read Auto-Increment Value From Storage Engine şeklinde bir hata alıyorsanız ve Google’da arama yapıyorsanız, hala sorunun çözümünü bulamıyor olabilirsiniz.

Bu hatanın sebebi otomatik artış gösteren ID’nizin bir anda saçma bir değere gelmesinden dolayı olabilir.

Bu hatayı çözmek için alt satırdaki sorguyu istediğiniz bir SQL çalıştırıcıda çalıştırmalısınız.

ALTER TABLE `tablo_ismi`  AUTO_INCREMENT =1

 

Bu sorguyu çalıştırdıktan sonra hatanız büyük ihtimalle çözülmüş olacaktır.

Bol şans.

 

 

11 Aralık 10
0 yorum

ASP ile txt dosyasını okumak

Merhaba Arkadaşlar,

Çok zamandır karalama yapmıyordum blog’da ve dün kullandığım bir yöntemi paylaşmak istedim bu vesileyle.

Yapacağımız işlem: “ASP ile txt dosyasını okumak”

<%

Set rs=CreateObject(“Scripting.FileSystemObject”)
Set Dosya=rs.OpenTextFile(Server.MapPath(“input.txt”),1,False,False)
‘ilk satırı okuyoruz, kaç tane page olacağını öğreniyoruz.
ilksatir=Dosya.ReadLine
Response.Write(ilksatir)
‘İkinci satırı da okuyoruz…
ikincisatir = DosyaReadline

Response.Write(ikincisatir )

‘Bu şekilde for döngüsüne alarak istediğimiz kadar satırı da okuyabiliriz.

%>

27 Kasım 10
0 yorum