Kategori arşivi: SEO

WordPress Kullanarak Açılış Sayfası Nasıl Oluşturulur?

WordPress Kullanarak Açılış Sayfası Nasıl Oluşturulur?

WordPress aklınıza gelebilecek hemen her türlü web sitesi için kullanılabilen esnek, güçlü, kullanımı kolay bir içerik yönetim sistemidir. Çoğunlukla blogcuların seçtiği bir araç olarak bilinmesine rağmen sayısız e-ticaret vitrininde ve pazarlama sitesinde de kullanılmaktadır. WordPress kullanmanın en önemli faydalarından birisi, arama motorları için optimize edilmiş açılış sayfaları dahil olacak şekilde, sitenize eklemek isteyebileceğiniz her tür özelleştirilmiş sayfa türü için sürekli gelişmekte olan bir çözümler ekonomisi bulunmasıdır.

WordPress açılış sayfaları istenen sayıda pluginler ve temalar kullanılarak geliştirilebilir. İhtiyaçlarınızın tam anlamıyla ne olduğuna bağlı olarak gerekli araç sayısını azaltabilirsiniz.

27 Temmuz 15
0 yorum
Google 301 Site Yönlendirmesi Nasıl Yapılır

Google 301 Site Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Merhaba Arkadaşlar,

Çok uzun zamandır blogda teknik konularla alakalı paylaşımlar yapmıyordum. Hatta hiç paylaşım yapmıyordum desem çok daha doğru olacaktır :)

Geçtiğimiz aylarda boş bir vaktime denk getirip, yeni bir kişisel wordpress blog teması yapmaya karar vermiştim. HTML olarak çok güzel olsa da, WordPress’e aktarırken ufak tefek sıkıntılar olmasından ve amaaaannnnn gerisi de olmayı versin dememden dolayı yarım kaldı. Tüm süreç ise 1 gün içerisinde oldu ve bitti, bunu da belirtmemde fayda olacaktır : ) Neyse, bu konuya belki sonra tekrar değinirim ama şimdi asıl konumuza geri döneceğiz ve 301 yönlendirmesi ya da site yönlendirme işlemleri nasıl yapılır, bunları öğreneceğiz.

29 Mayıs 15
0 yorum
E-Ticaret Sitelerinin Açılış Hızları

E-Ticaret Sitelerinin Açılış Hızları

İnterneti çok sık ya da çok nadiren kullanan her internet kullanıcısı için sitelerin açılış hızı her zaman önemli olmuştur. Özellikle de, ülkemizde internet yapısının henüz yeni yeni düzene girmeye başladığını da göz önünde bulundurursak, yavaş açılan sitelerin yanı sıra hızlı açılamayan siteler bile kullanıcı kaybına maruz kalmaktadır. Bir de bu internet sitesi eğer bir e-ticaret sitesi ise ve bu site üzerinden para kazanılıyorsa, sonuçları çok daha vahim olabilmektedir.

Bu bilgileri de göz önünde bulundurarak, e-ticaret sitelerinin açılış hızlarına yönelik küçük bir araştırma yapmak istedim. Bu konu ile ilgili Google’ın da webmasterlara sunduğu güzel bir araç mevcut: Google Page Speed. Açılış hızı konusunda bir takım değişkenleri göz önünde bulundurarak sitelere puanlar veren Google Page Speed‘in değerleri de araştırma içerisinde yer alıyor.

Bu araştırma içerisinde, açılış hızı konusunda en başarılı olan e-ticaret sitesi çok fazla favori olarak görmediğim Gold Bilgisayar‘ın e-ticaret sitesi oldu. Gold Bilgisayar’ın IT ve Dijital Pazarlama ekiplerini hızlı siteleri için tebrik etmek istiyorum.

Şimdi de gelelim bu sitelere ve aldıkları puanlara…

 

31 Mart 13
0 yorum

Sosyal Medya Optimizasyonu

Daha önceden yazmış olduğum SEO konularının yanı sıra, günümüz internet ve sosyal medya dönemine uygun optimizasyonlar konusuna da bu yazımda değinmek istedim. Sosyal Medya Optimizasyonu konusunun neden önemli olduğunu ve Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarından ne denli farklı olabileceğini bu yazıda paylaşmaya çalışacağım. Ayrıca, kısa olarak Google Pagerank bilgilerini de paylaşacak olduğum bu yazıda, sosyal medya hesaplarınız ve internet siteniz arasında oluşturmanız gereken güçlü bağı nasıl inşa edeceğinize dair kısa ipuçları da olacak.

Bu yazıda, Google’da bulduğunuz sonuçlardan farklı bir yazı ile karşılaşacaksınız. Bunu yazının en başında söylemem gerekiyor ve şu konuda anlaşmamız gerekiyor; Sosyal Medya Optimizasyonu, sadece Arama Motoru Optimizasyonu‘nu güçlendiren bir optimizasyon yöntemi değildir. Bu nedenle de bu yazıda genel olarak sosyal medya hesaplarınızın arama motorlarında daha iyi bir şekilde nasıl görünebilir konusuna değineceğim. Bir sonraki yazım ise Sosyal Medya ve SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konusunda olacak. O yazıda ise aslında şu anda bir çok Sosyal Medya Ajansı‘nın ya da benzeri faaliyetler gösteren ajansların Sosyal Medya Optimizasyonu olarak (yanlış!) adlandırdıkları konular hakkında bilgiler paylaşacağım. Yaklaşık 15 sayfalık (~1500 kelime) olan bu yazıyı geniş bir kaynak olması amacıyla hazırladım.

28 Ekim 12
3 yorum

CREAMIVE Sosyal Medya Ajansı | Başarılı SEO

CREAMIVE Dijital Reklam Ajansı olan ajans ismimizi CREAMIVE Sosyal Medya Ajansı olarak değiştirmeye karar verdik. Bu karar ardından, SEO (Arama motoru optimizasyonu) konusunda neler yapmışız görmek istedim ve analizlere başladım. Bu değişikliğe karar vermemiz ardından Sosyal Medya Ajansı şeklinde yapılan aramalarda ilk sırada yer alabilmek için analizlerimizi tamamladık ve stratejilerimizi bu yönde geliştirmeye karar verdik.

Dijital Reklam Ajansı, Google Adsense verilerine göre yüksek rekabette bir arama hacmine sahip. Bu da demek oluyor ki ilk sıralara gelebilmek hiç de kolay olmayacaktı.

Sitemizin son halini 5 ay önce yayına almıştık ve Google’daki aramalarda 1. sayfada 1. sırada çıkma hedefiyle yola koyulduk. 1 ay dolmadan ilk sayfaya yerleşmeyi başarmıştık ve sağlam adımlarla da birinci sıraya doğru yola koyulduk. 2. aya başladığımızda ise aramalarda 5-6. sıralarda hareket halindeydik ve sosyal medya hesaplarımız da 2. sayfaya yerleşmeye başlamışlardı.

3. aya geldiğimizdeyse artık 3. sıraya kendimizi sabitlemiştik. Hiç bir şekilde hareket edemediğimiz için ilk iki sırada hayli zorlu rakipler olduğu konusundaki düşüncelerimiz kesinleşmişti. Ne 4. sıraya düşüyorduk, ne de 2. sıraya çıkabiliyorduk. Buraya kadar iyi bir arama motoru optimizasyonu çalışması yaptığımızı düşünüyorduk ve bu konuda hizmet sunan bir çok ajanstan iyi bir ivme yakalayacağımızı gördük.

 

3. sırada sabitlenmemizin sebebi ise 4. ve daha düşük sıralarda yer alan sitelerin güçlü bir optimizasyona sahip olmaları ancak ilk 2 sıradaki sitelerin ise çok daha güçlü bir seo çalışması yapmalarıdır. Fakat, bu gücün temeli organik bir çalışmaya dayanmamaktadır. Google’un gözünde daha değerli bir yere gelebilmek için alınmış olan backlinkler ve çeşitli çalışmalar Google’da iyi bir yere sahip olmalarına neden olmuştur. Alınmış olan backlink sayısı ise 10.000’lerle ifade edilebilir. Alt sıralardaki rakiplerin de organik olmayan çalışmalar yaptığı gerçeğini de göz önünde bulundurduğumuzda, ilk 2 sırada yer alanlar bu konuda çok fazla yatırım yapmışlar diyebilirim.

 

Sosyal Medya Ajansı

Sosyal Medya Ajansı aramalarında üst sıralara çıkabilmek için gerekli olan tecrübeye bu çalışmayla detaylı bir şekilde sahiptik artık.

 

05 Eylül 12
2 yorum