E-Ticaret Sitelerinin Açılış Hızları

İnterneti çok sık ya da çok nadiren kullanan her internet kullanıcısı için sitelerin açılış hızı her zaman önemli olmuştur. Özellikle de, ülkemizde internet yapısının henüz yeni yeni düzene girmeye başladığını da göz önünde bulundurursak, yavaş açılan sitelerin yanı sıra hızlı açılamayan siteler bile kullanıcı kaybına maruz kalmaktadır. Bir de bu internet sitesi eğer bir e-ticaret sitesi ise ve bu site üzerinden para kazanılıyorsa, sonuçları çok daha vahim olabilmektedir.

Bu bilgileri de göz önünde bulundurarak, e-ticaret sitelerinin açılış hızlarına yönelik küçük bir araştırma yapmak istedim. Bu konu ile ilgili Google’ın da webmasterlara sunduğu güzel bir araç mevcut: Google Page Speed. Açılış hızı konusunda bir takım değişkenleri göz önünde bulundurarak sitelere puanlar veren Google Page Speed‘in değerleri de araştırma içerisinde yer alıyor.

Bu araştırma içerisinde, açılış hızı konusunda en başarılı olan e-ticaret sitesi çok fazla favori olarak görmediğim Gold Bilgisayar‘ın e-ticaret sitesi oldu. Gold Bilgisayar’ın IT ve Dijital Pazarlama ekiplerini hızlı siteleri için tebrik etmek istiyorum.

Şimdi de gelelim bu sitelere ve aldıkları puanlara…

 

E-Ticaret Sitelerinin Açılış Hızları
E-Ticaret Sitelerinin Açılış Hızları

 

 

Gold Bilgisayar (Gold.com.tr)
Açılış Hızı: 2,21sn
Sayfa Boyutu: 1,9mb
Google Page Speed Skoru: 83

 

HızlıAl (Hizlial.com)
Açılış Hızı: 2,65sn
Sayfa Boyutu: 2,3mb
Google Page Speed Skoru: 78

Kliksa (Kliksa.com)
Açılış Hızı: 2,95sn
Sayfa Boyutu: 2,4mb
Google Page Speed Skoru: 88

 

Sosyal Medya Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu, sosyal medya optimizasyonu… Bir çok konuda optimizasyon ifadesi yer almaktadır ve bunlar bazı zamanlarda kullanıcıların akıllarını karıştırabilmektedir. Daha önceden paylaşmış olduğum yazılarda bunlara değinmeye çalışmıştım. Burada ise araya girerek, bu page speed ve açılış hızı sonuçlarının arama motoru optimizasyonu konusunda da çok etkili olduğunu belirtmek istiyorum. Bunun nedeni ise özellikle Google olmak üzere arama motorları hızlı açılan siteleri, geç ve yavaş açılan sitelere neredeyse her zaman tercih eder. Böylece, arama motorlarının da kullanıcılarını düşündüğünü ve her zaman daha iyi hizmet almalarını sağlamaya gayret gösterdiklerini görebiliyoruz. Şimdi geri kalınına devam ediyoruz…

 

Koçtaş (Koctas.com.tr)
Açılış Hızı: 3,01sn
Sayfa Boyutu: 1mb
Google Page Speed Skoru: 83

İstanbul Bilişim (İstanbulbilisim.com.tr)
Açılış Hızı: 3,24sn
Sayfa Boyutu: 1,7mb
Google Page Speed Skoru: 80

Ereyon (Ereyon.com.tr)
Açılış Hızı: 3,42sn
Sayfa Boyutu: 2,7mb
Google Page Speed Skoru: 61

Teknosa (Teknosa.com)
Açılış Hızı: 3,52sn
Sayfa Boyutu: 1,6mb
Google Page Speed Skoru: 76

HepsiBurada (Hepsiburada.com)
Açılış Hızı: 3,69sn
Sayfa Boyutu: 1,1mb
Google Page Speed Skoru: 88

Vatan Bilgisayar (Vatanbilgisayar.com)
Açılış Hızı: 4,52sn
Sayfa Boyutu: 4,3mb
Google Page Speed Skoru: 84

KitapYurdu (Kitapyurdu.com)
Açılış Hızı: 7,09sn
Sayfa Boyutu: 0,79mb
Google Page Speed Skoru: 24

Sosyal medya danışmanı olarak şunu ifade edebilirim ki, e-ticaret sitelerinin açılış hızları bir çok konuda önemli bir değişken olarak karşılarına çıkacaktır. E-ticaret sitelerinin ne kadar hızlı olduğunu hem kullanıcıları / potansiyel müşterileri hem de arama motorları (arama motoru örümcekleri vasıtasıyla) önemli görmektedir. E-ticaret sitesi müşterileri, sşte ne kadar geç açılıyorsa o kadar çabuk siteden ayrılacaktır ki bu da kar üzerinden zarara neden olacaktır. Arama motorları ise yazının ortalarında bahsettiğim üzere kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek için her zaman daha iyi olan siteleri tavsiye etmektedir.

Arama motorlarının da bu konuya önem göstermesi nedeniyle de, sitelerin açılış hızları SEO konusunun da en önemli etkenlerinden bir tanesi oluyor. 10 saniyede açılan bir sitenin SEO konusunda başarılı olmasını bekleyebilir misiniz? Ne yazık ki artık 10 saniyede açılan siteler kalmadı… Eğer bir site 5 saniyeden geç açılıyorsa, rahatlıkla kullanıcı kaybına başlamıştır diyebiliriz.

Not: Testler Hollanda merkezli sunucular üzerinden yapılmış olup, farklı zaman aralıklarında farklı neticelerin çıkabileceğini belirtmek isterim. Sitelerin listelenmesi en hızlı açılandan, en yavaş açılana doğru yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir