Facebook Sorular Çılgınlığı!

Facebook geçtiğimiz günlerde Facebook Sorular (Questions) özelliğini tekrardan hizmete sunmuştu ve bu özelliği sadece kullanıcılarının bir kısmı kullanabiliyorlardı. Ancak, geçtiğimiz hafta bu özelliğin tüm kullanıcıların kullanımına sunulmasından sonra ise; bir çok Facebook Soru anasayfalarımızı süsler oldu.

Bu özelliği ilk kullananlardan birisi olarak (Türkiye’nin en iyi üniversitesi hangisidir?) şunu söyleyebilirim ki; Facebook Sorular önümüzdeki günlerde çok daha fazla kullanılır olacaktır. Bunun en belirgin göstergesi ise, şu ana kadar benim başlattığım soru yanı sıra, Türkiye’nin en başarılı lisesi hangisidir? ya da Hangi takımlısınız? gibi büyük kitlelere yönelik soruların sorulabileceğidir.

Buradaki en önemli çıkış noktası ise, belirli bir sayıya ulaşan soruların çok hızlı bir biçimde yayılabileceği ihtimalidir. Örneğin, benim sormuş olduğum sorunun katılımcısı 2-3 gün öncesinde 10.000 sularındayken şu anda 30.000‘i geçmiş bulunuyor ve tahminime göre bu rakam 100.000’lere ulaşacaktır. Dün peydah olmuş Hangi Takımlısınız? adlı soru ve sonrasında aynısının bir benzerinin oluşması sonrasında bu sorulara cevap verenlerin sayıları da 100.000‘lere çok çabuk geçmiş durumda.

Peki, önümüzdeki günlerde anasayfalarımızı tamamiyle kaplamasını düşündüğüm bu sorular için Facebook bir önlem alacak mıdır onu şu an için bilemiyorum. Ancak, bildiğim tek bir şey var o da Facebook bunlar için bir önlem almak ise çok daha karmaşık ve antipatik bir hale gelecektir.

Türkiye’nin en iyi üniversitesi hangisidir? adlı soruya şu adresten ulaşabilirsiniz; http://www.facebook.com/home.php?sk=question&id=198724776817027

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir