Sosyal medya tanıtım yazısı

Sosyal medya, günümüz internet dünyasının en önemli iletişim aracıdır. Özellikle de kitlelerin daha rahat ve kolay bir şekilde iletişim kurabilmeleri için büyük bir şans olmuştur. Daha önceden geleneksel medya ile bireyler sadece televizyonların ya da benzeri yayın organlarının söylediklerine inanmak durumundaydılar. Ancak, şu anda ise, sosyal medya ile bu durum çok değişti. Sosyal ağlar sayesinde şu anda tüm internet kullanıcıları hızlı bir şekilde iletişim kurabiliyorlar ve gerektiğinde de eylemler ya da protestolar düzenleyebiliyorlar. Örneğin, gezi parkı eylemleri ile sosyal ağların önemi daha da iyi anlaşıldı çünkü bireyler ana akım medya organlarından gelişmeleri öğrenemezken, sosyal medya ile tüm bilgilere anlık olarak ulaşabiliyorlardı.

 

Sosyal Medya Danışmanı

Sosyal ağların  hızla çoğalması ve kitleler üzerindeki etkilerinin artması sonrasında, sosyal medya danışmanı sıfatı da bir hayli kullanılmaya başlandı. Sosyal medya danışmanlığı ile firmalar, markalarının internet ve sosyal medya mecralarında potansiyel ya da gerçek müşterilerine ulaşabilmeyi amaçlıyorlar. Bu iletişim çabasının ise profesyonel ve kurumsal olması ile etkileşimin daha da fazla olacağı ve müşterilerin de firmalara daha fazla yaklaşabileceği ise su götürmez bir gerçektir.

 

Sosyal Medya Danışmanı Ne Yapar?

Sosyal medya danışmanı bir markanın ya da ürünün sosyal medya platformlarındaki hesaplarından sorumlu olan kişidir. Sosyal medya danışmanlığı ile markaların sosyal medya hesapları üzerinden içerikler üretilir ve markaların daha fazla kişiye ulaşabilmeleri amaçlanır. Ayrıca, daha fazla kaliteli içerik ve etkileşim ile markaların nihai kullanıcılara ulaştıklarında olanları müşterileri yapabilmeleri amaçlanmaktadır.

 

 

Sosyal Medya Ajansları

Sosyal medya ajansı olarak faaliyet gösteren ajanslar ise, sosyal medya danışmanlığı yapan profesyonellerin ajans halidir diyebiliriz. Sosyal medya ajansları genellikle birden fazla markaya sosyal medya danışmanlığı ve sosyal medya yönetimi hizmeti vermektedir. Markalar hizmet aldıkları sosyal medya ajansı ile farklı sosyal medya kampanyaları oluşturabilirler ve genellikle de sosyal medya ajansları çalışmakta oldukları firmalara düzenli olarak yaratıcı kampanya fikirleri sunarlar.

 

Yazar hakkında:

Mustafa Çağrı Güven

Mustafa Çağrı Güven, Creamive Sosyal Medya Ajansı‘nda Sosyal Medya Danışmanı ve Dijital Stratejist görevlerinde bulunmaktadır. Ayrıca, Creamive Sosyal Medya Ajansı‘nın kurucu başkanıdır. Mustafacagri.com adlı blogunda ise sosyal ağlar ve dijital dünya içerikli yazılarını paylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir