Arkadaş Sayım Arttı – Dondurulmuş Hesapları Silme (Kesin Çözüm)

Facebook‘ta geçtiğimiz hafta yeni güncellemeler vardı ve bu güncellemelerden bir tanesi de dondurulmuş hesaplara yönelik oldu. Bu güncelleme sonucunda, arkadaş listemizde olan ancak hesaplarını dondurmuş olan arkadaşlarımız daha önceden arkadaş sayımıza eklenmiyordu. Yani, bir arkadaşımızın hesabını dondurduğunda arkadaş sayımız otomatik olarak 1 azalıyordu.

Geçtiğimiz hafta arkadaş listemizdeki bu değişikler nedeniyle, arkadaş sayılarımız aniden ve yüksek miktarda arttı. Bu artış bazılarımızda 10 kişi, bazılarımızda 100 kişi, hatta bazılarımızda ise 1000 kişi olabilir.

Arkadaş sayım arttı!

15 Haziran’da (3 gün önce) Facebook arkadaş sayım arttı! sorularına cevap olarak bir yazı yazmıştım ve bu yazıda arkadaş sayılarına yönelik bu garipliği ele almıştım. O yazıda da belirttiğim üzere, bu durumun sebebinin Doldurulmuş hesaplar olduğuydu. Ancak, bu hesaplara nasıl ulaşabiliriz ve nasıl silerek potansiyel sorunları engelleyebiliriz diye düşünürken, aslında çözümü Facebook direk sunmasa da başka şekillerde bu ihtiyacımızı karşılayabiliyoruz.

Doldurulmuş Hesaplar

Doldurulmuş hesaplara daha önceden hiç bir şekilde ulaşamıyorduk. Artık arkadaş olarak görmediğimiz kişiler eğer hesaplarını dondurmuşlarsa, bu kişileri arkadaş listemizden çıkartamıyor olmamız büyük sorunlara neden olabilir. Eski sevgili, kavgalı arkadaş…

 

Dondurulmuş Hesap Silme

Dondurulmuş hesap silmek için öncelikle arkadaş listemizi göreceğimiz https://www.facebook.com/friends/edit/ adresine tıklıyoruz. Ardından karşımıza şöyle bir ekran gelecektir. Bu sayfaya şu şekilde de ulaşabilirsiniz: Profilinize tıkladıktan sonra avatarınızın sağ alt köşesinde arkadaşlarınızın olduğu bir kutu olacaktır (6 arkadaşınızın resmiyle oluşmuş bir kutucuk ve altında arkadaş sayınız), Arkadaşlar’a tıkladığınızda da bu sayfaya geleceksiniz.

Facebook Dondurulmuş Hesap Silme

 

Bu ekranda aşağıya doğru inerken karşınıza örnek resimdeki gibi dondurulmuş hesaplar gelecektir. Bu örnekte Dondurulmuş Hesap yazılarını ben ekledim, sizde ise Profil Resmi olmayan arkadaşlarınız %99 dondurulmuş hesaplardır. (Not: Bazı arkadaşlarınız profil resimlerini sildiyse, onlarda bu şekilde görünür) Dondurulmuş hesap yazan yerde ise arkadaşlarınızın isimleri yazacaktır. Böylelikle hangi arkadaşlarınızın hesaplarını dondurduğunu da rahatlıkla görebilirsiniz.

Profilini dondurmuş arkadaşınızın ismine ya da profil resmine tıkladığınızda ise şöyle bir ekran gelecektir.

Facebook Dondurulmuş Hesap

 

Bu pencerede arkadaşlarında çıkarma seçeneğine tıklıyoruz ve tekrardan benzer bir ekran gelecek.

Facebook Dondurulmuş Hesap Silmek

 

xxxx’i arkadaşlarının arasından çıkarmak istediğine emin misin? (Not: Kendisinin profilinde “Şikayet Et/Engelle” bağlantısına tıklayıp kendisini engellemediğin veya abonelikleri kapamadığın takdirde herkese açık güncellemelerine abone olacak.)

 

Burada bir uyarı ile daha karşılaşıyoruz. O da şu ki, arkadaş listenizden çıkartacağınız bu kişi -eğer abonelik uygulamasını kullanıyorsanız- herkese açık olan güncellerinize abone olmaya devam edecek. Bu güncellemeler ise zaten herkesin izin verdiğinizce görebileceği güncellemeler olacağından dolayı sizin bir sorun teşkil etmeyecektir.

 

Evet, üstte yer alan 3 resimli anlatımda yer alan adımları tamamladığınızda, Facebook’un bu yeni güncellemesinden zararsız çıkmış olacaksınız.

 

Aklınıza bu konu hakkında takılan bir soru olursa ya da adımları yaparken bir sorun ile karşılaşırsanız, lütfen yorum yazmaktan çekinmeyiniz.

 

 

“Arkadaş Sayım Arttı – Dondurulmuş Hesapları Silme (Kesin Çözüm)” için 9 yanıt

Bu anlattığın kapatılmış hesaplar için geçerli bir şey. Bir de dondurulmuş hesapları silmek var dondurulmuş kişinin yan tarafındaki arkadaş sekmesinden arkadaşlarımdan çıkarma işlemi gerçekleşmiyor sürekli bekletiyor

benim, ve benzer sorun sahibi arkadaşların, sorunu şu: o kişilerin adları, siyah renk olduğu için, biz o adları tıklayamıyoruz. yani, arkadaş listemizde, fare imlecini, o silmek istediğimiz kişinin, adının üzerine getirdiğimizde, o kişinin adı, siyah renk olduğu için, fare imleci, tıklama işlemi yapamıyor. bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. arkadaş listemizde, kişi resimlerinin yanındaki, kişi isimleri mavi renk, ama bu bizim, silemediğimiz kişilerin, resimlerinin yanındaki isimleri, siyah renk ve fare imleci, bu siyah renk isimler üzerinde, tıklama yapamıyor. bizim sorunumuz bu. bunu çözmeye çalışıyoruz.

Arkadaşlar daha kolay ve hızlı bir yöntemi var…
Öncelikle dondurulmuş hesapları arkadaşlarımdan çıkar kısmına tıkladığimızda direk sayfayı yeniliyor ve tekrar sayfanın aşağısına inmek zor oluyor bunun için yapmanız gerekenler
1-Sohbet kısmında herhangi birine mesaj yazın ama GÖNDERMEYİN SAKIN !
2-Teker teker işlemi uygulayın ve bekleyın(yani arkadaşlıktan çıkaracağiniz kişiyi çıkardıktan sonra sayfa yenılemesi gelene kadar)
3- Sayfa yenileme isteğini iptal edin..
4- Bu işlemi bitene kadar devam ettirin ve sonra Sayfayı yenileyebilirsiniz…

Arkadaşlar listemde gerçekte 18 kişi ve profilleri görünüyor. Ama arkadaş sayısı 33 yazıyor. Bu fazladan 15 kişi, kimdir, nasıl bulurum ve nasıl silerim. Teşekkür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir