Facebook Virallik (Virality)

Facebook sayfa sahiplerinin veya Facebook sayfa yöneticilerinin karşısında bir çok veri ve istatistik çıkmaktadır. Facebook, istatistik sunma konusunda kendisini son bir kaç senede muazzam şekilde geliştirmiş ve Google Analytics’e rakip olabilmek için gerekli tüm alt yapıyı ve kullanıcı topluluğunu hazırlamaya başlamıştır. Ancak, şu anda Google Analytics kadar verimli olmasa da Facebook, sayfalar hakkında çok önemli istatistikleri sayfa sahiplerine ve yöneticilerine sunmaktadır.

Facebook Sayfa İstatistikleri

 

Sayfa İstatistikleri Nedir?

Sayfa yöneticileri, insanların yayınladıkları içerikle ilgilenip ilgilenmediğini anlamak ister. Facebook, Sayfa yöneticilerine bu konuda yardım etmek için onlara insanların Sayfalarında yaptıklarına dair toplu halde anonim istatistikler sunar. Facebook kullanıcıları, Veri Kullanımı İlkesi‘nin Sizin hakkınızda aldığımız bilgiler kısmında, Sayfalarda yaptıklarının Sayfa İstatistikleri için kaydedilmesine izin verirler.

 

Sayfa İstatistikleri

 

Facebook sayfa istatistikleri hakkında Facebook Yardım sayfasında yer alan bu görüntüden sonra asıl konumuz olan Facebook Virallik‘e (Facebook Virality / Facebook Viralite) geri dönebiliriz.

Facebook Virallik

 

‘Viralite’ her bir Sayfa gönderime yönelik olarak nasıl tanımlanır?

Viralite, gönderinizden bir haber oluşturan kişilerin sayısının, gönderiyi gören farklı kişilerin sayısına yüzde cinsinden oranıdır.

 

Facebook yardım sayfasında Facebook Viralite bu şekilde tanımlanmakta ve bu sayfaya da sadece yoğun aramalar sonucunda ulaşılabiliyor, yani yardım sayfasından direk bir bağlantı şu an için mevcut değil. Bu sayfanın bulunabilirliğinin düşük olmasının yanı sıra, yetersiz bilgi içeriyor olması da beni bu yazıyı yazma da teşvik etti. Bu konuda arama yaptığınızda hiç bir Türkçe içeriğe ulaşamayacak olmanız muhtemeldir. (16 Haziran 2012 tarihi itibariyle hiç bir Türkçe içerik bulunmuyordu.)

 

Facebook Viralite Örneği

 

 

Facebook Viralite Örneği

 

Viralite, gönderinizden bir haber oluşturan kişilerin sayısının, gönderiyi gören farklı kişilerin sayısına yüzde cinsinden oranıdır.

Facebook, Viralite‘yi üstteki gibi tanımlıyordu. Örnek görüntümüzde ise en viral içeriğimizin %7.54 oranında viralliğe sahip olduğunu görüyoruz. 2.654 kişiye erişmiş olan içeriğimiz 2654 * 7.54 / 100 kez (200,1116 ~200) kullanıcı profillerinde bahsedilmiş. Böylelikle, Bunun Hakkında Konuşanlar kısmının nasıl oluştuğunu ve o sayıların neyi ifade etmiş olduğunu da görmüş olduk. Buradan ise bir sonraki yazımda bahsetmeyi düşündüğüm Bunun Hakkında Konuşanlar konusuna geçiş yapabiliriz.

 

Ayrıca, bu içeriğe tıkladığımda paylaşanları ve beğenleri saydığımda ise 107 sayısı ile karşılaşıyorum. Bunun nedeni, sadece profilini görebildiğim kullanıcıların 107 kişi olmasıdır. Eğer, paylaşan kişinin profilini ve Facebook Timeline’ını görme yetkimiz yoksa, paylaşanlar arasında onları ne yazık ki görememekteyiz.

 

Facebook Virallik konusunda umarım aklınızdaki soru işaretlerini yok edebilmişimdir. Eğer, bu konuda aklınıza takılan sorular olursa lütfen çekinmeden yorumlarınız ya da e-posta adresim aracılığıyla bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir