Dungeon Keeper Rehberi – Para Harcamadan Kazanmanın Yolları

Öncelikle Dungeon Keeper hakkında kısa bir bilgi vererek yazıya başlamak istiyorum. Dungeon Keeper, 1997 yılında Bullfrog Productions‘ın geliştirdiği ve Electronic Arts tarafından dağıtılan bir oyun. 90′lı yılların sonunda bu oyunu ilk defa oynadığımda çok ama çok sarmıştı. Çocukluğumun bir yazını bu oyun ile geçirdikten sonra, geçtiğimiz aylarda bir anda aklıma gelen Dungeon Keeper‘i aradım taradım ancak bir türlü bulamadım. Öyle ki, oyunu satın almak da mümkün olmadı. Sonrasında ise oyunun mobil cihazlar için tekrar hazırlandığını duyduğumdaysa çok sevinip, beklemeye geçmiştim. Mart ayının başında tekrar başladım oynamaya ki oyun içi satın alma deneyimini ilk defa bu oyunla yaşadım. Hatta, bir çok popüler oyunun satış fiyatından daha fazla harcatıyor insana. Şu anda ise bir hayli ilerlemiş durumdayım ve böyle bir yazıyı hazırlamak istedim. Yazının devamında Dungeon Keeper ile ilgili bir çok detaya ulaşabilirsiniz.

Şunu da söylemek isterim ki hiç oyuncu bir kişiliğe de sahip değilim. Bilgisayara en son yüklediğim oyunun Championship Manager 01-02 olduğunu söylemem ise bu durumu gayet güzel açıklayacaktır :)

 

 

Bir şeyi açıkça belirterek başlamak istiyorum: Dungeon Keeper piyasada bulunan en popüler oyun değil ve bu durum büyük ölçüde para ödemeden oynuyorsanız yapabileceklerinizin sınırlı olması ile ilgili. Bunun bir rehber hazırlamak için en iyi oyun olmadığını düşünebilirsiniz, ancak aslına bakılırsa bu oyun bir rehberin fazlasıyla faydalı olabileceği türde bir F2P oyunu. Dürüst olmak gerekirse, Dungeon Keeper’ın para harcamadan gerektiği gibi oynanabileceğini düşünmüyorum ama hem bu oyunu oynamak hem de para harcamamak istiyorsanız bunu yapmanın iyi ve kötü yolları var. Bu rehberi hazırlarken karşılaştığım zorluklardan biri Electronic Arts’ın sürekli bir şeyleri değiştirmeye devam etmesi ve en ideal yolu bulmaya çalışmaktı. Yani, belli şeylerin fiyatları gibi bazı özel bilgileri kullanmak benim için zordu çünkü haftanın sonunda bu bilgi değişmiş olabilirdi. Bu tarz bir rehber yerine, çok fazla değişmesi olası görünmeyen şeyler hakkında genel bilgi ve önerilere odaklanmaya karar verdim.

 

 

Dungeon Keeper Zindanı

Dungeon Keeper Zindanı

 

İblis Tavsiyesi

Sık sık kontrol edin. Zaman zaman iblis ekranına gidip onları iyice pataklamayı unutmayın. Bu motive olmuş halleri ile iki kat daha hızlı çalışacaklardır, ancak bu durum çok uzun sürmez. (yazı yazıldığı sırada 2 saat 6 dakika civarı idi)

Gerekmedikçe 24 saatlik blokları kazmayın. Temizlemesi tam bir gün alan yerleri kazmaya başlamadan önce de zindanınızı epey büyütebilirsiniz. Özellikle de oyuna yeni başladıysanız, yapmak isteyeceğiniz son şey değerli iblislerinize gereksiz yere böylesi uzun bir görev vermektir.

Şu anda benim zindanımda orta kısımların neredeyse tamamı temiz ama bir hata yaptığımı fark ettim. En kestirmeden tüm madenlere gitmeyi planladım ama oyunun stratejisinde aslında 24 saatlik blokları kazarak gitmek daha mantıklıymış. Az sayıda madene gitmek ve en dış blokları kazarak bu madenleri birbirlerine bağlamak daha cazip bir durum. Öyle ki, düşmanlara saldırmaya başladığınızda güçlü zindanların bu şekilde olduğunu göreceksiniz.

Bütün iblislerinizi uzun süreli işlerle meşgul etmeyin. Her zaman iblislerinizden birini daha ufak işlerde kullanmak üzere göreceli olarak serbest bırakmalısınız. Genel olarak, bir iblis kazı yaparken, bir tanesinin de zindan ile ilgili diğer önemli işleri halletmesini isteyebilirsiniz. İkiden fazla iblisiniz olduğu zaman, birden fazla iblisin kazı yapması konusunda rahat olabilirsiniz.

Üçüncü iblis için biriktirmeye HEMEN başlayın. Alan büyüdüğünde ve kazı süreleri uzadığında işlerin yürümesi için iki iblis gerçekten yeterli değil. EA’nın nezaketle karşınıza çıkardığı bütün mücevherleri saklamalısınız. Başarılardan ya da kazılardan kazandığınız, hatta kullanmanız için tutorialda (başlangıçta neleri nasıl yapmanız gerektiğini çok güzel anlatan örnek oyun zamanı) verdikleri bütünmücevherleri saklayın.

Ben oyunun hemen başında uzun sürelere katlanamadım ve mücevher satın  aldım. İlk satın alımda bir iblis hediye etti yüce EA! Sonrasında da 1200 mücevhere 4. iblisimi satın aldım.

Dungeon Keeper Taş Ocağı

Dungeon Keeper Taş Ocağı

 

Zindan İnşa Et

Savunmayı düşünün. Unutmayın, zindanınızı sadece ekranınızda güzel görünsün diye inşa etmiyorsunuz. Savunma zamanı geldiğinde en son isteyeceğiniz şey, zindanınızın kalbine giden ve sadece hoş görünen gereksiz yollardır. Daha kolay savunulabilen geçitleri nerelerde kullanabileceğinizi düşünün. Gereksiz boş alanlar bırakmak istemezsiniz. Bu nedenle gerektiğinde blokları doldurma yeteneğini kullanın. Zindanınızın kalbine giden tüm girişlerde tuzak kurduğunuzdan emin olun.

En dıştaki 24 saatlik blokları kazma sebebimizin de en büyük sebebi buydu. Böylece, zindanınıza sadece 1 tane giriş alanı olacak ve o alanı da mükemmel bir şekilde tuzaklarla doldurabilirsiniz. Bunun sonucunda ise, düşmanlarınız size saldırdığında ne yazık ki hiç bir şey kazanamadan elleri boş bir şekilde ayrılacaktır.

 

Kaynaklarınızı güvende tutun.  Pek çok inşa oyunu gibi, Dungeon Keeper dünyası da bir şeyler yapmak için yeterli kaynağa sahip olmak etrafında döner. Eğer bir tünel ile ulaşmayı başarabilirseniz ekstra altın madenleri ve taş ocakları vardır. Bunların dezavantajı bir baskın durumunda zindanınıza ekstra giriş noktaları sağlamasıdır. Buna rağmen, gelen kaynaklarınızın miktarını artırmak için bu riski almaya değer. Fakat, benim oyun içindeki davranışım genellikle madenlerden değil de savaşlardan ganimet toplamak yönünde ilerledi. Böylelikle, kısa sürelerde çok daha hızlı altınlara ya da taşlara ulaşabiliyorum.

Kaynaklarınızın büyüklüğünü önemseyin. Başlangıçta hem taş hem de altın için limitlerinizi doldurmak kolaydır. Bu limitler dişe dokunur bir şeyler yapmak için çok düşüktür. Bu nedenle, depolarınızı ve altın hazinenizi mümkün olduğunca sık geliştirmek isteyeceksiniz. Kaynaklar için beklemek yeterince kötü ama limitinize ulaştığınız için kaynakları toplamanın bile mümkün olmaması daha da büyük bir zaman kaybı.

Zindanınızı, zindanın kalbi etrafında planlayın. Kalbe tıklayarak bir sonraki seviyede neye ihtiyacınız olduğunu kontrol edin ve özellikle bu şartlara uygun şekilde çalıştığınızdan emin olun. Kalbinizin seviyesi hangi alanlara, tuzaklara ve kölelere erişiminiz olacağını belirler. Seviyeyi yükseltmek için en iyi araçlara mümkün olduğunca hızlı erişiminiz olması gerekir.

En kısa sürede bir mezarlık ekleyin. Mezarlık, yaklaşacak kadar aptal olan herhangi bir yaratığa oldukça makul bir mesafeden zehirli kafatasları fırlatan güçlü bir savunma alanıdır. Mezarlık inşa edebilmek için zindanınızın kalbi beşinci seviyede olmalıdır, ama sahip olduğunuzda oyunun seyrini ciddi anlamda değiştirir. Kötücül tapınak da hava indirme birliklerini vurma yeteneği ile başka bir harika savunma alanıdır. Bu tapınak zindanın kalbi dördüncü seviyeye geldiğinde inşa edilebilir.

 

Dungeon Keeper Saldırı

Dungeon Keeper Saldırı

 

 

Tuzaklar Kurmak

Özellikle kapılara açılan koridorlar iyidir. İyi ve güçlü bir kapı ve ona açılan bir koridor bazı kötü tuzakları kurmak için mükemmel bir yerdir. Bu da zindanınızı inşa ederken dikkate almanız gereken bir şeydir. Mümkün olduğu yerde kapılarınızı geliştirmeyi de unutmayın. Kapılar savunmanın önemli bir öğesidir.

Aldatıcı tuzaklar ile yönlendirin. Bunlar, öncüler gibi daha zayıf birimleri imha etmek için çok kullanışlıdır, yani yerleştirdiğiniz herhangi bir tuzaklar dizisinin dış taraflarına bunları yerleştirmek kötü bir fikir değildir. Bu, büyük silahlarınızı güçlü düşmanlar için saklarken daha ufak dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırmak için iyi bir yoldur. Artı olarak, eğlenceliler.

Kavşağınız mı var? Bir top alın. Toplar herhangi bir yönde düzgün atışlar yapar. Bu nedenle kesişen koridorlar onları yerleştirmek için harika yerlerdir. Vandalları toplarınızdan uzak tutmak için çevresine birkaç diken ya da ateş tuzağı kurduğunuzdan emin olun. Soğuk tuzaklar, bir hedefi yerinde tutarak topunuz tarafından daha kolay imha edilmesinde kullanışlı olabilir.

Kapılarınızı tıkama mevzileri olarak kullanın ve kuşku duymayan istilacıların onları almasına izin verin. Gerçekten hoş bir kapı paspası nedir biliyor musunuz? Soğuk tuzaklar ile birleşmiş diken tuzakları. Hatta, daha da iyisi, tavuk bombaları ya da yay ve ateş tuzakları. Kapılar düşmanları yavaşlatır ve onları yerinde tutar; ve eğer gerçekten şanslıysanız, kötü adamlardan ufak çaplı bir kuyruk yaratır. Bu kapının kırılması için etrafında beklerlerken de cezalandırılabilirler. Ve birinci kapıyı geçtiklerinde? İşte kaya tuzağı için fantastik bir yer. Kapınıza ulaşan makul büyüklükte bir tünel inşa ettiyseniz, yuvarlanan iri bir kaya ile yıkıcı bir hasar verebilirsiniz.

Aklınızda tutun, insanlar aptal değil ama öngörülebilirler. Bir kapıya açılan uzun bir koridorunuz var. Herhangi bir insan oyuncu orada neler olduğunu bilecektir. Savunmanızı belirgin bir tuzağa odaklı olarak kurduğunuzu düşünüp bu tuzaktan kaçınacaktır. Zindanınızı bunu bilerek biraz daha az belirgin bir rota ile düzenleyebilir, insanların bu rotalara ve dolayısıyla tuzaklarınıza gitmesini umabilirsiniz.

 

Dungeon Keeper Düşman Zindanı

Dungeon Keeper Düşman Zindanı

 

Dungeon Keeper Saldırı Zamanı!

Trollemek çok etkili. Sürpriz biçimde, kullanılabilecek onca havalı birime rağmen hücumun en etkili yolu sadece büyük yığınlar halinde güçlendirilmiş troller göndermek. Trollerinizi daha güçlü kılabilmek için yapabildiğiniz sıklıkta atölyenizi güçlendirin ve bir seferde daha fazla sayıda trolü gönderebilmek için üretim çiftliklerinizi de geliştirin.

Ayrıca, troller odaları yıkmak için mükemmel yaratıklardır. En güçlü yıkıcılardan oldukları için trollere gerekli önemi gösterin çünkü bu yaratıklar tam bir troll!

Bilgisayar aptaldır. Çok, hem de çok aptal. Ne yazık ki, birimlerinizin hedeflerini bazen bilgisayar kontrol eder. Parçalanmadıklarından ve birbirlerini yenmediklerinden emin olmak için bir gözünüz onların üzerinde olsun ve onları uygun şekilde yönlendirin. Ah, tuzaklar hakkında konuştuğumuz onca şey var ya? Kendiniz de bu tuzaklara düşmemeye çalışın.

Hayaletler ve büyücüler diğer iyi seçeneklerdir. Hayaletler pek çok geleneksel savunmayı aşabilir. Yalnızca hava savunmalarına dikkat edin. Büyücüler, ölüleri uyandırıp kullanışlı iskelet köleleri yaratarak troll lejyonlarınıza müthiş bir destek sağlarlar. Bu da eğlenceli bir aldatmacadır.

Tehlikeli düşmanlar yaratmayın. Peşinden gittiğiniz herhangi biri size bir intikam saldırısı yapma şansına sahip olur. Bir dev ile kavgaya tutuşmak iyi bir fikir değildir, çünkü iki türlü dayak yiyebilirsiniz. Bir düşmana saldırdıktan sonra, ne ile uğraştığınız hakkında iyi bir fikriniz olmalı. Zindanınızın savunmalarını bunu dikkate alarak hazırlayın.

Umarım bu ipuçları Dungeon Keeper’ın modern versiyonunu oynayacak kadar cesur olan herkesin işine yarar. Bu, başarılı olmak istiyorsanız kesinlikle sürekli ilgi göstermeniz gereken türde oyunlardan biri; oldukça sık kontrol etmeniz ve zamanlamalarınızı mümkün olduğunca programınıza göre planlamanız gerçekten gerekli. Bu taktikleri ele alın ve ruhunuzu teslim etmeden karanlık lordlarınızı etkilemek için elinizden geleni yapın.

 

Son not: Eğer sıkılmazsam ve bir ay daha bu oyuna devam edersem, bir yazı daha hazırlamak için yeterli motivasyona sahip olabilirim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir