Klasördeki Tüm Dosyaların Uzantısını Değiştirmek

Çoğu zaman ihtiyacım olan bir kısayolu blogumda paylaşmak istedim. Öyle ki, çoğu zaman ben de unutabiliyorum Google’da bunu aramak zorunda kalıyorum. Bu nedenle de, kalıcı olarak burada bulunması benim de işimi kolaylaştıracaktır :)

Klasördeki Tüm Dosyaların Uzantısını Değiştirmek aslında çok kolay 3 adımda yapılabiliyor. Bu adımları ise yazının devamında çok basit bir şekilde anlattım. Bu yazı sayesinde siz de birkaç saniye içerisinde bu ihtiyacınızı çok kolay bir şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz.

Klasör Seçmek

Öncelikle uzantılarını değiştirmek istediğiniz dosyaların bulunduğu klasöre gidiyorsunuz. Ardından da sağ tıklayarak yeni metin belgesi oluştura tıklıyoruz.

Windows Ren Komutu

Oluşturduğumuz yeni metin belgesi içerisinde şu kodu yazıyoruz.

ren *.şuandakiuzantı *.dönüştürülecekuzantı 

Örnek:
ren *.mp3 *.wma

Üst kısımda yer alan örnek ile bulunduğunuz klasör içerisinde yer alan tüm .mp3 uzantılı dosyalar .wma uzantısına dönüşecektir.

ren *.png *.jpg

Ben ise bunu genellikle .png uzantılı görselleri .jpg uzantılı hale getirmek için kullanıyorum. Ayrıca, bunun tam tersini de sıklıkla kullanmam gerekebiliyor çünkü genellikle e-ticaret sitelerinde veri tabanına ya da sisteme dosyaların uzantıları işlendiğinde klasörde farklı uzantılarda görseller olabiliyor. Bu kod yardımıyla 1 saniyede tüm dertlerimiz çözülebiliyor.

Bat Dosyasıyla Tüm Dosyaların Uzantısını Değiştirmek

Az önce içerisine kod yazarak kaydettiğimiz dosyanın .txt uzantısını .bat uzantılı hale getiriyoruz. Dosyaya sağ tıklayıp, Yeniden Adlandır‘a tıklayarak ya da dosya isminin üzerine 1 saniye aralıkla 2 kez tıklayarak da bunu yapabilirsiniz. Dosyayı, degistir.bat ismine çevirdikten sonra çift tıklamanız ve dosyayı çalıştırmanız yeterli olacaktır. Evet, işte sadece birkaç saniyede çözüme ulaştık. Klasördeki tüm dosyaların uzantıları yaklaşık 1 saniye içerisinde değişmiş olacaktır.

NOT 1: degistir.bat yerine dosyanın uzantısının .bat olması koşuluyla istediğiniz farklı bir isim belirleyebilirsiniz. Örnek: asdasdasd.bat

NOT 2: Dosya uzantılarının gizli olmaması gerekmektedir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz;

Klasörde iken, önce üst kısımda yer alan Araçlar‘a ardından da Klasör Seçenekleri‘ne tıklayın. Ardından da Görünüm sekmesine gelerek, Bilinen dosya türler için uzantıları gizle kısmındaki seçili kısmı kaldırın. Windows 7 ve birkaç işletim sisteminde üst kısımdaki Araçlar görünmüyor olabilir, o yüzden de sadece klavyenizdeki Alt tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Alt tuşuna bastıktan sonra direkt olarak üst kısımda Araçlar‘ın da bulunduğu menü belirecektir.

Dosya Uzantısını Programsız Değiştirme
Dosya Uzantısını Programsız Değiştirme

 

 

NOT 3: Klasördeki dosyaların gizli olmaması gerekmektedir.

Gizli Dosyaların Uzantısını Değiştirmek
Gizli Dosyaların Uzantısını Değiştirmek

degistir

NOT 2’de yer alan bilgiler ile ulaştığınız ekranda, Gizli dosya ve klasörler başlığının altındaki Gizli dosya ve klasörleri göster kısmının seçili olması gerekmektedir. Böylelikle, klasörde yer alan tüm klasörleri gizli olsalar dahi görebilirsiniz.

 

NOT 4: Uzantısız dosyaların uzantısını değiştirmekdegistir

Bunun için ise çok kolay bir kullanım var: Tüm dosyaların uzantısını değiştirmek!

ren *.* *.jpg

Burada diyoruz ki, tüm dosyaların uzantılarını jpg olarak değiştirelim. İşte bu kadar!

 

Üst kısımda anlatılanları tam olarak yapamadıysanız, örnek olarak hazırladığım degistir.bat dosyasını inceleyebilirsiniz. (Zip olarak yükledim, zip dosyasının içerisinde yer alıyor. Zip dosyasının şifresi mustafacagri.com  ‘dur.)

Degistir.bat dosyasını indirmek için tıklayın.

Eğer, bu bilgiler hakkında aklınızda soru işaretleri olduysa lütfen yorum yaparak sorularınızı iletmekten çekinmeyin.

“Klasördeki Tüm Dosyaların Uzantısını Değiştirmek” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir