Feysbuk

Feysbuk… Facebook… Facebok… Feysbok… Belki de Feysbook.

Günlük hayatta Facebook.com ya da Facebook’tan bahsederken nasıl telafuz ediyorsunuz? Telafuz etmenin yanında bunu nasıl yazıyorsunuz? Evet, bir çok farklı şekilde yazımı mevcut. Google’da Feys yazdıktan sonra bunun kanıtıyla karşılaşabilirsiniz. En çok edileni ise Feysbuk olsa gerek. Her ay 135,000 kez Google’da Feysbuk şeklinde arama yapılması bunun en temel göstergesi.

Facebook’a girebilmek için Türkiye’de çoğu kullanıcı Google’da arama yaparak, çıkan sonuçlara tıkladıktan sonra Facebook’a giriş yapıyor. Ölçülen arama hacmi ise her ay milyonlarla ifade edilmekte ve yaklaşık olarak bu sayının  4,000,000,000 yani yazıyla tam tamına 4 milyar! Bu sorgular arasında gülümseten, bir o kadar da düşündürücü olanları ise yok değil.

Öncelikle, Türkiye’deki kullanıcılar için Google’ın internetin giriş kapısı olduğu gerçeğinin farkına varmak gerekiyor. Neredeyse tüm kullanıcılar girmek istedikleri siteleri Google’a yazıyor ve gelen sonuçlar arasından da genellikle (~ %60) ilk sırada olan siteye tıklayarak, girmek istedikleri sitelere ulaşmaya çalışıyorlar.

http://www.sosyalmedyaajansi.gen.tr/feysbuk adresinde bu konu üzerine çok güzel bir blog yazılmış, siz de adrese giderek; görseller ve karikatürlerle desteklenen bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Feys
Feys

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir