CREAMIVE Sosyal Medya Ajansı | Başarılı SEO

CREAMIVE Dijital Reklam Ajansı olan ajans ismimizi CREAMIVE Sosyal Medya Ajansı olarak değiştirmeye karar verdik. Bu karar ardından, SEO (Arama motoru optimizasyonu) konusunda neler yapmışız görmek istedim ve analizlere başladım. Bu değişikliğe karar vermemiz ardından Sosyal Medya Ajansı şeklinde yapılan aramalarda ilk sırada yer alabilmek için analizlerimizi tamamladık ve stratejilerimizi bu yönde geliştirmeye karar verdik.

Dijital Reklam Ajansı, Google Adsense verilerine göre yüksek rekabette bir arama hacmine sahip. Bu da demek oluyor ki ilk sıralara gelebilmek hiç de kolay olmayacaktı.

Sitemizin son halini 5 ay önce yayına almıştık ve Google’daki aramalarda 1. sayfada 1. sırada çıkma hedefiyle yola koyulduk. 1 ay dolmadan ilk sayfaya yerleşmeyi başarmıştık ve sağlam adımlarla da birinci sıraya doğru yola koyulduk. 2. aya başladığımızda ise aramalarda 5-6. sıralarda hareket halindeydik ve sosyal medya hesaplarımız da 2. sayfaya yerleşmeye başlamışlardı.

3. aya geldiğimizdeyse artık 3. sıraya kendimizi sabitlemiştik. Hiç bir şekilde hareket edemediğimiz için ilk iki sırada hayli zorlu rakipler olduğu konusundaki düşüncelerimiz kesinleşmişti. Ne 4. sıraya düşüyorduk, ne de 2. sıraya çıkabiliyorduk. Buraya kadar iyi bir arama motoru optimizasyonu çalışması yaptığımızı düşünüyorduk ve bu konuda hizmet sunan bir çok ajanstan iyi bir ivme yakalayacağımızı gördük.

 

3. sırada sabitlenmemizin sebebi ise 4. ve daha düşük sıralarda yer alan sitelerin güçlü bir optimizasyona sahip olmaları ancak ilk 2 sıradaki sitelerin ise çok daha güçlü bir seo çalışması yapmalarıdır. Fakat, bu gücün temeli organik bir çalışmaya dayanmamaktadır. Google’un gözünde daha değerli bir yere gelebilmek için alınmış olan backlinkler ve çeşitli çalışmalar Google’da iyi bir yere sahip olmalarına neden olmuştur. Alınmış olan backlink sayısı ise 10.000’lerle ifade edilebilir. Alt sıralardaki rakiplerin de organik olmayan çalışmalar yaptığı gerçeğini de göz önünde bulundurduğumuzda, ilk 2 sırada yer alanlar bu konuda çok fazla yatırım yapmışlar diyebilirim.

 

Sosyal Medya Ajansı

Sosyal Medya Ajansı aramalarında üst sıralara çıkabilmek için gerekli olan tecrübeye bu çalışmayla detaylı bir şekilde sahiptik artık.

 

Gelelim ilk 2 sıradaki rakiplerimize… Morkravat Dijital Reklam Ajansı  ve Kollektif İnteraktif Reklam Ajansı.

 

Morkravat ismindeki ajans bizden aylar önce SEO çalışmalarına başlamıştı ve derinden bir yükseliş içerisindeydi. Daha önceki araştırmalarımızda dikkatimizi çektiklerini belirtmem gerek. Bizim 3.lükteki yerimiz garantilendiğinde ise kendileri 2. sırada sağlam bir yere sahipti.

Dijital Reklam Ajansı – Demokan Akkoyun – Volkan Özkoçak

Başlıkları ve görünen isimleri ise bu şekildeydi. Dijital Reklam Ajansı’nı başlıklarında kullanmış olmaları ve özellikle de başlığın en başında kullanmaları aramalarda onları güçlü yapıyordu. Ancak, ajans kurucularının isimlerini de başlığa yazmalarını ben hala başarısız buluyorum ve bu durum arama sorgularındaki güçlerini azaltıyor. Artık, 1. sırada olmaktan vazgeçtiğimiz için kendilerine küçük bir tavsiyede bulunmak istiyorum. İsimlerini Dijital Reklam Ajansı – Morkravat ya da sadece Dijital Reklam Ajansı olarak değiştirmeleri kendileri açısından çok daha faydalı olacaktır. Site içerisine de kurucu isimlerini yerleştirdikleri takdirde daha verimli bir seo çalışmasına imza atacaklardır ve bizim bu aramalardaki düşüşümüz gerçekleşmeye başladığında (tahminen 1 ay içerisinde) 1. sıradaki yerlerini bir süreliğine daha garanti altına alacaklardır.

 

3.aya girdiğimizde ise 1. sıradaki ajans Kollektif İnteraktif Reklam Ajansı’ydı.

Kollektif İnteraktif Reklam Ajansı – Dijital Ajans

Başlıkta yer alan değer bu şekildeydi. İçerisinde direk “Dijital Reklam Ajansı” olmamasına rağmen iyi bir yerde olmaları da gösteriyor ki çok sayıda backlink satın alınmış ve çeşitli aramalarda çok güçlenmişler. Reklam Ajansı – Dijital‘in birleşimi bu aramalarda yükselmelerini sağlıyor ve sonundaki Dijital‘de bu güce destekte bulunuyor.

 

Gelelim 3.ayın sonuna. Artık, Dijital Reklam Ajansı aramalarında 2. sıraya yükseldik ve Morkravat’ı geride bıraktık.

4.ayımızda ise artık 1. sıradaydık ve sıramızı sabitledik. Google’da Dijital Reklam Ajansı olarak yapılan aramalarda en üstte çıkıyorduk.

 

Ağustos 2012 itibariyle ise ismimizi CREAMIVE Sosyal Medya Ajansı olarak değiştirmeye karar verdik. Sosyal Medya Ajansı aramalarında daha güçlü olacağımızı şimdiden söylemek hayal değil çünkü iyi bir tecrübeye sahibiz ve tek sayfalık bir site olmasına rağmen gerekli çalışmalar eşliğinde çok hızlı bir şekilde yükselmeyi hedeflemekteyiz.

 

Yarın (Pazartesi, 6 Eylül 2012) Sosyal Medya Ajansı olarak faaliyet gösterecek olan CREAMIVE’e göz atmanız dileğiyle…

 

Bakalım kaç ay sonra ilk sırada kendimize yer bulabileceğiz. Benim tahminim 3 ay içerisinde ilk 3 sırada yer edinmek. 2012 yılının sonunda bu yazıyı mutlu bir haber ile güncelleme dileğiyle, sosyal günler :)

“CREAMIVE Sosyal Medya Ajansı | Başarılı SEO” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir