Kategoriler
Javascript Dersleri

Javascript .some() Array Fonksiyonu – Örneği – Kullanımı

Javascript’teki array fonksiyonlarına bu yazımızda .some() array fonksiyonu ile devam ediyoruz.

Javascript .some() array fonksiyonu nedir sorusuna en basit şekilde şöyle cevap verebiliriz: bir array içerisinde belirtilen koşullara uygun bir eleman varsa, sonucumuz true dönecektir. Eğer yoksa da false değeri dönecektir. İşte bu kadar basit.

Kategoriler
Javascript Dersleri

Javascript .filter() Array Fonksiyonu – Örneği – Kullanımı

Bir önceki yazımda .filter() fonksiyonunın kardeşi olan .find() fonksiyonundan bahsetmiştim. Bu yazıda ise aslında benzer şeylerden biraz daha farklı şekilde bahsediyor olacağım.

Özet olarak şöyle başlayabiliriz; .filter() fonksiyonu bize bir liste / dizi / array dönecek. Yani dizi içerisinden yeni bir diziyi bize dönmüş olacak. .find() ise sadece array / dizi içerisinden bir eleman dönüyordu. İşte bu kadar basit. Elbette ikisi de undefined dönebilir, buna daha önceden değinmiştim. Bunu da unutmamak gerekiyor.

Kategoriler
Javascript Dersleri

Javascript’te .find() Array Fonksiyonu

Javascript’te arrayler ile işimiz varsa en çok kullandığımız fonksiyonların başında .find() array fonksyionu gelmektedir. Özet olarak ne işe yaradığına değinmek gerekirse, bir dizi içerisinde belirttiğimiz özelliklerde bir elemanı döndürmeye yaramaktadır.

Örneğin, dizimiz içerisindeki elemanlar içerisinde yer alan objelerde isim isminde bir property var. Ve biz isim değeri Mustafa Çağrı Güven olan elemanı bulmak istiyoruz. İşte bu durumda aklımıza gelecek olan ilk fonksiyon gelmelidir.

Kategoriler
Javascript Dersleri

Javascript Array Fonksiyonları ve Örnekleri

Eğer pure / vanilla javascript kullanıyorsanız, yani herhangi bir 3. parti plugin ya da framework (örneğin jQuery, Vue.js, React vb.) kullanmıyorsanız, arrayleri manipüle edebilmek için aslında çok güzel özelliklere sahipsiniz. Bunun farkında olmayıp sadece jQuery ile arrayler içerisinde işlem yapılabildiğini düşünüyorsanız, bu yazıda neredeyse hepsinin Javascript’te de birer karşılığı olduğunu göreceksiniz.