Google 301 Site Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Merhaba Arkadaşlar,

Çok uzun zamandır blogda teknik konularla alakalı paylaşımlar yapmıyordum. Hatta hiç paylaşım yapmıyordum desem çok daha doğru olacaktır :)

Geçtiğimiz aylarda boş bir vaktime denk getirip, yeni bir kişisel wordpress blog teması yapmaya karar vermiştim. HTML olarak çok güzel olsa da, WordPress’e aktarırken ufak tefek sıkıntılar olmasından ve amaaaannnnn gerisi de olmayı versin dememden dolayı yarım kaldı. Tüm süreç ise 1 gün içerisinde oldu ve bitti, bunu da belirtmemde fayda olacaktır : ) Neyse, bu konuya belki sonra tekrar değinirim ama şimdi asıl konumuza geri döneceğiz ve 301 yönlendirmesi ya da site yönlendirme işlemleri nasıl yapılır, bunları öğreneceğiz.

301 – Site Yönlendirme Neden Yapılır?

Sitenizin isminden sıkılmış olabilirsiniz, sitenizde birçok sorun yaşıyor olabilirsiniz ya da birkaç siteniz vardır ve bunları artık tek bir domain altında toplamak istiyorsunuzdur. Bunların hepsi bir ihtimal, hatta farklı bir nedenden dolayı da bu işlemi yapabilirsiniz. Eğer, farklı bir amaçla yapıyorsanız, bunu yorum olarak da yazının altına eklerseniz, onu da yazıya eklemek isterim.

 

Sitenizi Taşıdınız Mı?

Öncelikle tüm site içeriğini yeni sitenize taşımış olmanız gerekir. Bu mecburi yapılması gereken bir olay değildir ancak amacınız SEO değerlerinizin düşmemesini sağlamak ve Google nezdinde olan varlığınızı kaybetmemek ise, bunu kesinlikle yapmalısınız.

Bu işlem WordPress kullananlar için gayet kolaydır. Sol taraftaki menüden Araçlar ==> Dışa Aktar sonrasında da yeni sitenizde Araçlar ==> İçe Aktar. İşte bu kadar basit.

Evet, buraya kadar her şey tamamsa, şimdi 301 Yönlendirme işlemine başlayabiliriz.

 

Site Yönlendirme (301) İşlemine Başlıyoruz

Şimdi, öncelikle eski sitenizi yeni sitenize 301 ile yönlendirmeniz gerekmektedir. Bunu ise, sitenizin ana klasöründeki .htaccess dosyasıyla yapacaksınız. Bu, elbette Linux sunucularda barınan siteler içindir. Eğer, siteniz Windows sunucularında barınıyorsa web.config dosyasını kullanmalısınız. Ancak, birçok Windows sunucusu artık .htaccess dosyalarını desteklediği için direkt bu yöntemi de denemenizde bir sakınca olmayacaktır.

.htaccess dosyasına alt kısımdaki kodları yazıp, kaydediyorsunuz. Sonrasında da sitenizin ana klasörüne gönderiyorsunuz.

<IfModule mod_rewrite.c>
Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule (.*) http://www.mustafacagri.com/$1 [R=301,L]
</IfModule>

PHP Siteler İçin Site Yönlendirme Kodu

<?Header( “HTTP/1.1 301 Moved Permanently” );
Header( “Location: http://www.mustafacagri.com” );?>

 

ASP Siteler İçin Site Yönlendirme Kodu

<%@ Language=VBScript
Response.Status=”301 Moved Permanently”
Response.AddHeader(“Location”,”http://www.mustafacagri.com/”)%>

 

İşte, bu kadar! Buradaki www.mustafacagri.com yerine siz yeni internet sitenizin adresini yazmalısınız.

Bunları yaptınız mı? Şimdi sorunsuz olarak çalışıyor mu denemek gerekir. Hemen eski internet sitenize girmeye çalışın. Eğer, tarayıcı sizi yeni sitenize yönlendiriyorsa olay tamamdır!

 

Yeni Sitenizi Google Webmaster Tools’a Ekleyin!

Şimdi, https://www.google.com/webmasters/tools/ adresine girerek, yeni internet sitenizi de Google Webmaster Tools‘a eklemelisiniz.

 

 

Son Aşama: Google Adres Değişikliği

İnternette onlarca eski kaynak var. Hatta 1998 yılından kalan makalelere rastladım. Tabii ki, bunlar hepsi eskimiş bilgi olduğu için geçerliliklerini kaybettiler. Hatta yakın bir zamanda Google Webmaster Tools‘un ara yüzündeki değişiklikten dolayı da internette bulacağınız bilgilerin neredeyse tamamı faydasız olacaktır. Şimdi en güncel bilgiyi bir alt kısımdaki görselde bulabilirsiniz.

Google 301 Site Yönlendirmesi Nasıl Yapılır
Google 301 Site Yönlendirmesi Nasıl Yapılır

 

Webmaster Tools’ta değişiklik yapacağınız siteyi seçtikten sonra sağ üst kısımdaki çark gibi olan ayarlar butonuna tıklıyoruz. Ardından da açılan kısımdan Adres Değişikliği‘ni seçiyoruz.

Sonrasında 1. kısımda yeni sitenizi seçiyorsunuz.

2. başlıkta yönlendirmeniz çalışıyor mu çalışmıyor mu Google bunu kontrol ettiriyor. Denetle diyerek bu adımı geçiyorsunuz.

3. başlıktaysa, eski sitenizdeki doğrulama kodu var mı yok mu onu kontrol ettiriyor. Onayla diyerek bu adımı geçiyorsunuz.

4. başlıksa tüm adımlar doğruysa aktif oluyor ve Gönder diyerek yönlendirme işlemini tamamlıyorsunuz. İşte, bitti! Evet, artık Google’da site yönlendirme işlemini yaptığınızı öğreniyor ve eski indekslenmiş sayfalarınızı yeni sitenize yönlendirme başlıyor.

 

Burada en büyük sorun 3. adımda olabilir. Bunu da eklemeden geçmek istemedim. Çünkü benim de başıma bu sorun geldi. Eğer, .html dosyasıyla doğrulamanızı yaptıysanız, eski sitenizdeki .html dosyasını haliyle Google bulamayacaktır. Yeni sitenizin de ana klasörüne bu .html dosyasını koyarsanız, sorun çözülmüş olacaktır.

 

Eğer, konuyla alakalı takıldığınız kısımlar ya da sormak istediğiniz sorular olursa lütfen yorumlar kısmından iletmekten çekinmeyiniz. Belki sizin sorununuzu başkası da yaşamıştır ve benden önce bir başkası sorunuzu yanıtlayabilir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır diyerek şimdilik bu yazıya da son veriyorum. Görüşme dileğiyle, hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir