WordPress Kullanarak Açılış Sayfası Nasıl Oluşturulur?

WordPress aklınıza gelebilecek hemen her türlü web sitesi için kullanılabilen esnek, güçlü, kullanımı kolay bir içerik yönetim sistemidir. Çoğunlukla blogcuların seçtiği bir araç olarak bilinmesine rağmen sayısız e-ticaret vitrininde ve pazarlama sitesinde de kullanılmaktadır. WordPress kullanmanın en önemli faydalarından birisi, arama motorları için optimize edilmiş açılış sayfaları dahil olacak şekilde, sitenize eklemek isteyebileceğiniz her tür özelleştirilmiş sayfa türü için sürekli gelişmekte olan bir çözümler ekonomisi bulunmasıdır.

WordPress açılış sayfaları istenen sayıda pluginler ve temalar kullanılarak geliştirilebilir. İhtiyaçlarınızın tam anlamıyla ne olduğuna bağlı olarak gerekli araç sayısını azaltabilirsiniz.

Açılış Sayfası (Landing Page) Nedir?

Açılış sayfası satış veya bağlantılar gerçekleştirmek için tasarlanmış bir sayfadır. Elbette, tüm web siteniz şöyle ya da böyle bu hedefe yönelik olarak çalışmalıdır. Açılış sayfası bu hedefe daha doğrudan yöneliktir. Özel bir teklifi sunar, özel bir ürünü veya hizmeti vurgular ya da ilgili bir kullanıcıyı kendisi ile daha sonra irtibata geçebileceğiniz bir e-posta adresi veya telefon numarası bırakmaya teşvik eder.

Açılış sayfaları çoğu durumda belirli pazarlama kampanyaları ile ilişkilidir. Sosyal medya platformlarında paylaşılan ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan reklamlardan bağlantı almak üzere tasarlanırlar.

 

Neden bir açılış sayfasına ihtiyacım var?

Açılış sayfaları potansiyel müşterilere doğrudan satış hamlesi yapılan yerlerdir. Ziyaretçilerinizi ürünleriniz ve hizmetlerinizin faydaları konusunda ikna ederken onları bilgi için sitenizde çeşitli sayfalara tıklamak zorunda bırakmaz. Ziyaretçiler, özellikle de ilk kez gelen ziyaretçiler, şirketiniz veya web siteniz hakkında bilgi sahibi olmayabilir. Onlara sunduklarınızı doğrudan göstermelisiniz. Açılış sayfası burada devreye girer.

 

Açılış sayfalarım için neden WordPress’i seçmeliyim?

Açılış sayfalarınızı geliştirirken WordPress kullanmanız için birkaç neden vardır. Siteniz ya da sitenizin bir kısmı için zaten WordPress kullanıyorsanız bu durumda WordPress mükemmel bir seçimdir. Açılış sayfalarınızı zaten analitikleri izlediğiniz ve blog yazılarınızı yazdığınız WordPress  back-end kısmını kullanarak oluşturabilir, düzenleyebilir ve güncelleyebilirsiniz. Açılış sayfalarınızı WordPress’te oluşturmak site tasarımınızın geri kalanı ile uyumu sürdürmeye de yardımcı olacaktır.

 

Eklentiler ve Temalar İşinizi Kolaylaştırır

Doğru pluginler veya temalar ile kod üzerinde herhangi bir düzenleme yapmadan kaliteli açılış sayfaları oluşturmak kolaydır. Bazıları, sayfanın düzenini özelleştirmek için görsel editörler sağlayan ve özellikle açılış sayfaları için oluşturulmuş çok sayıda plugin bulunmaktadır. İlave olarak, tüm içerik de WordPress’in yerleşik metin editöründe yazılabilir veya düzenlenebilir. Diğer pluginler ve temalar önceden tasarlanmış açılış sayfası şablonlarını içerir. Böylece satış kopyanız dışında bir şey için tasalanmak zorunda kalmazsınız.

 

WordPress SEO Konusunda Başarılıdır

WordPress web standartlarını katı şekilde uygular ve meta verileri akıllı şekilde kullanır. Böylece daha iyi arama motoru optimizasyonu sağlar. Dünyadaki en iyi satış hamlesine sahip olabilirsiniz ama yine de müşterilerin ona ulaşmasına ihtiyacınız vardır. WordPress’in web standartlarına odaklanması sayfaların arama motoru sonuçlarında doğal olarak üst sıralarda yer alacağı anlamına gelir. WordPress ayrıca “pretty permalink” olarak bilinen özelliği ile URL’leri özelleştirmenize izin verir. Okunması kolay, hatırlanması kolay bir URL sosyal ağ sitelerine bağlantılar iletirken önemlidir.

 

WordPress Tema Şablonları

WordPress açılış sayfaları oluştururken kullanılan yaklaşımlardan biri açılış sayfası şablonu (ya da açılış sayfası işlevi görebilecek olan bir şablonu) olan bir tema kullanmaktır. Özelikle kod yazmaktan kaçınmak istiyorsanız, bu bir açılış sayfası oluşturmanın en basit ama en az özelleştirilebilir yoludur. Birçok premium tema mağazası ve pazarında açılış sayfası şablonları sunan iş temaları bulunmaktadır.

 

WordPress Landing Page İçin Özellikler

Açılış sayfası şablonlarında aranması gerekli birkaç özellik vardır. Menüleri ve kenar çubuklarını kaldırma opsiyonu isteyebilirsiniz. Açılış sayfaları gereksiz ögelerle karmaşık hale getirilmemelidir ve birçok kimse bu sayfaların sitenin geri kalanına entegre olmamasını tercih etmektedir. Ayrıca, Mailchimp ve WooCommerce gibi belli başlı pluginler için destek istemenz de muhtemeldir. Bu, “Hemen Satın Al” butonları veya e-mail abonelikleri gibi ögeler eklemek için önemlidir. Son olarak, büyük resimler ve tam genişlikte kaydırıcılara izin veren şablonlar arayın. Bunlar açılış sayfalarına profesyonel bir dokunuş getirebilir.

 

WordPress Pluginler

Pluginler daha özelleştirilmiş açılış sayfaları oluşturmak için harika araçlardır. Yine, size faydalı olabilecek birçok ücretli ve ücretsiz plugin bulunmaktadır. WordPress Plugin Repository aramaya başlamak için iyi bir yerdir.

Sayfa tasarımları için görsel editöre sahip bir plugin bulmak isteyebilirsiniz. Bu size kodla uğraşmak zorunda kalmadan açılış sayfasının düzenini değiştirme imkanı sağlar. Ayrıca yardımcı pluginler de arayabilirsiniz. Bunlar açılış sayfasına eklenebilen ama sayfanın kendisinin düzenini bozmadan bir ya da daha fazla öge sağlayan pluginlerdir. Bun pluginler sosyal medya bağlantıları, e-posta abonelik formları, yorumlar gibi ögeler içerir.

Diğer bir yaklaşım, özellikle açılış sayfası tasarımına yardımcı olmak için oluşturulmuş bir plugin bulmaktır. Bu pluginler genellikle ihtiyaçlarınıza uyması için hafif şekilde özelleştirilebilen düzinelerce yerleşik durumda sayfa düzeni içerecektir. Sosyal butonlar ve e-posta formları gibi açılış sayfasına özel elemanlar bulunduran diğer pluginleri içerirler veya bunlarla entegre olurlar. Bu pluginler çoğunlukla ticari ürünlerdir. Ama WordPress üzerinde profesyonel açılış sayfalarını hızla oluşturmada size yardımcı olacak hepsi bir arada bir çözüm istiyorsanız bu tür pluginlere ödediğiniz ücret değer.

WordPress’i doğru tema veya pluginle birleştirerek giderek artan sayıda bağlantı ve satış sağlayan profesyonel bir açılış sayfası oluşturmak mümkündür. Doğru çözümün bulunması sadece ihtiyaçlarınızın değerlendirilmesi ve kendi durumunuza uyan bir ya da daha fazla çözümün seçilmesini gerektirir. WordPress, dönüşüm sağlayan sayfalar oluşturulmasını son derece kolaylaştıran, inanılmaz esnekliğe sahip bir içerik yönetim sistemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir