Google Sizi Tanıyor Mu?

Bir kaç blog yazısı okurken aklıma başlıkta soru geldi: Google Sizi Tanıyor Mu? şeklinde ve ara sıra kontrol ettiğim Google’daki yerimi bir kez daha kontrol etmek istedim bir anda.

İlgimi çeken şey ise Mustafa Çağrı şeklinde yapılan bir aramada, ilk sayfadaki 10 sonucun 4 tanesi benim ile ilgili.

#1 – MustafaCagri.com

#4 – twitter.com/MustafaCagri

#5 – formspring.com/MustafaCagri

#9 – kimburda.com/MustafaCagri

Bu benim için tatmin edici bir sonuç olmadı aslında. Çoğu kişi için başarılı bir sonuç olabilir ancak Türkiye’de çok fazla sahip olunmayan bir isme sahip olmama rağmen (100’lerce Mustafa Çağrı varmış aslında bunu da öğreniyorum) ilk sayfada tüm hesaplarımın ya da bilgilerimin çıkıyor olmasını isterdim.

Sonraki sayfalarda ise gözüme çarpanlar;

– SU MEZUN sitesitesindeki konuşma metnim

– Blog’umdaki yazılarıma dair bağlantılar

– Twitter’da yazılarımdan bazıları

– İnternet İnsanı ekibi sayfasındaki profilim

– Sabancı Üniversitesi Mezuniyet Komitesi üyeliğim

Mustafa Çağrı Güven şeklinde arama yaptığımdaysa, benim ile alakası olmayan bir sonuç ile karşılaştım. Diğer 9 sonucun bana ait olmasına rağmen bir tanesi Çağrı Güven ismindeki bir genç sahne sanatçısı arkadaşımızın Facebook sayfasının bağlantısıydı. Yaklaşık 7500 kişinin beğendiği bir sayfanın ilk sayfa da çıkması ise çok fazla garibime gitmedi aslında.

İşin ilginciyse, Twitter profilim (twitter.com/MustafaCagri) MustafaCagri.com‘dan daha değerliymiş Google’a göre. Çıkan Sıralama ise şu şekilde;

#1- twitter.com/MustafaCagri

#2-  MustafaCagri.com

#3 – MustafaCagri.com/category/internet-insani/

Sonrasındaysa Twitter yayın akışım var evet evet. Son girdiğim tweetler burada akıyor.

#4- Formspring.me/MustafaCagri

#5- friendfeed.com/MustafaCagri

#6- tr.linkedin.com/pub/mustafa-çağrı-güven/28/654/ab6 (Linked.in profilim)

#8- http://alumni.sabanciuniv.edu/tr/?baglan/2011_mezuniyet_konusmaci_adaylari_mustafa_cagri_guven.php (SU MSK adaylığım)

#9- twitturk.com/twituser/MustafaCagri (Twitter istatistiklerim)

#10- kimburda.com/mustafa-cagri/ (İlginç bir servis, daha önceden de bakmıştım)

2. sayfaya geçtim sonra ve Facebook sayfamın hala username’siz halde indexlenmiş olduğunu farkettim. Görünen adres http://www.facebook.com/pages/Mustafa-Cagri-Guven/179803378704591 şeklinde ancak tıklanıldığında ise http://www.facebook.com/MustafaCagriGuven adresine gitmekte.

İnternet İnsanı ekibinde olduğumu belirten  profil sayfam da 2. sayfada yer almış, bunun için ise bir takım çalışmalar yapmam gerektiğini şu anda daha iyi anlamış oldum bu sayede.

Sokaktaki Çocuk kampanyası ise dikkatimi hayli fazla çekti bu araştırmayı yaparken. Henüz yayınlamadığımız bu çalışma için atmış olduğum imza çok iyi bir şekilde Google’da yer edinmiş. Bunu ise, imzaların farklı şekilde listenmesinin sağladığını düşünmekteyim. Bu yöntem biraz işe yaramış olsa da biraz daha geliştirmem gerekiyor, bunun da farkındayım aslında.

Hey, Ben Mezun Oluyorum! adlı viralleşmesini umduğum kampanyanın bağlantısı ise 4. sayfada yer edinebilmiş kendine. Neden üst sıralarda değil de burada diye düşünmeden edemedim bunu gördüğümde.

Şöyle bir durum da var ki geçen sene eski blogumun (wordpress alt yapısı yerine kendi yazılımımı kullandığım) yazıları artık Google’dan kalkmaya başlamış. Bir çok linke sahip olan eski blogum izlerinin silinmesi bir yönden de kötü oluyor çünkü Google’da daha az yer edinmeye başlamışım bu  yüzden.

5. sayfadan sonrasında ise artık geçersiz ve alakasız sonuçlar dönmeye başlıyor. Bu da gayet normal bir davranış olabilir Google için, onca sayfayı bana ayırmasından sonra.

Evet, rastgele yazılmış bir yazı oldu bu diyebiliriz. Peki, sizin Google sonuçlarınız ne durumda? Kendinizi Google Amca’ya ne kadar tanıtabilmiş durumdasınız?

Yorum olarak sonuçlarınızı bekliyorum diyerek bu yazıya son veriyorum şu anda =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir