Ramazan’da Sosyal Medya Yönetimi

Son 2 blog yazımda sosyal medya yönetememe ve sosyal medyada başarısız kampanyalar konularına değinmiştim. Bugün bir tanesine daha rastladığım için bu yazıyı paylaşmak istiyorum.

Dün yazmış olduğum  “Başarısız Sosyal Medya Kampanyaları” adlı yazıda değindiğim bir noktayı uygulayan marka / ajansın aldığı aksiyonun, ne denli başarılı / başarısız olabileceğini göreceğiz yazının devamında.

Alınabilecek aksiyonlar konusunda yorumlara yönelik şunu demiştim: Yorumlar Silinebilir, ancak…

1) Yorum silinebilir, ancak kullanıcıyı kızdıracak bir davranış olacaktır ve kullanıcı daha fazla (kötü) yorum yapma ihtiyacını duyabilir. Fakat; mesajın orada kalması ve hiç bir aksiyon alınmaması ardından, diğer kullanıcılar da galeyana gelebilir ki burada da kötü yorumların devamı gelecektir.

 

Ramazan ayında, özellikle de iftardan önce yiyecek / içecek paylaşımları yapılırsa ne olur? McDonald’s Türkiye‘nin yaptığı paylaşım eşliğinde bunu birlikte görelim…

 

 

Başarısız Sosyal Medya Yönetimi

 

Mutlu Mert adlı kullanıcı Ramazan ayında böyle bir paylaşımın yapılmasının hoş olmadığını kendi ifadeleriyle belirtiyor ve sayfayı beğenmekten vazgeçtiğini deklare ediyor. Bundan öncesinde başka yorumların olmasına rağmen, ekran görüntüsünü geç aldığımdan dolayı o yorumlar çoktan uçurulmuştu! (Alınabilecek 2 aksiyondan bir tanesi, şu an için her şey normal)

 

Bu sene Ramazan ayının yaz mevsiminin en sıcak dönemlerine denk gelmesi nedeniyle, oruç tutan kullanıcılar yiyecek / içecek konusunda çok daha hassas davranıyor. Bu paylaşımda asıl sunulmak istenilen mekan, kesinlikle yiyecek ya da içecek değil aslında. Ancak, kullanıcılar bu paylaşımın yiyecek / içecek çağrışımı yapmasından dolayı rahatsız olabiliyorlar.

Hassas bir durum olduğu için, bu ve benzeri yorumların arkasının geleceğini tahmin etmemek imkansız. Eğer ki sosyal medya hesap yönetimi yapılıyorsa, bunun devam edeceğini çok daha önceden kestirmek gerekiyor. Yorumlar silindikçe devamı geliyor…

 

Başarısız Sosyal Medya Yönetimi | Öngörü Eksikliği

 

İlkhan Kırarslan‘da bu durumdan rahatsız olarak, sayfayı beğenmekten vazgeçeceğini paylaşmış.

 

İlkhan Kırarslan: Bu mübarek ayda böyle şeyler paylaştığınız için sayfayı beğenmekten vazgeçiyorum ;)

 

Ancak, bu yorumda hemen uçuruluyor.

 

Başarısız Sosyal Medya Yönetimi | Yorumları Silmek

 

Şu anda ise paylaşımın yapılışından 2 buçuk saat geçmiş durumda. Hala hiç bir yanıt ya da aksiyon alınmamış, tabi ki de yorumların uçurulmasının dışında.

Hala bu paylaşıma göz atma fırsatınız olabilir, eğer uçurulmadıysa: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=428946607156714&set=a.131726510212060.42443.130056317045746&type=1

 

Ramazan aylarında sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus: “Yiyecek / içecek çağrışımı yapacak hiç bir şeyi paylaşılmamalıdır.” Bu görüşü dikkate alarak sosyal medya hesap yönetimi yapan sosyal medya ajansı, sosyal medya ajansları ya da sosyal medya uzmanları (?!), bu ayı daha az hasarla geçireceklerdir, emin olabilirsiniz.

 

Mc Donald’s’a bakmışken, bir de Burger King’e bakmak istedim, Ramazan ayında ne yapmışlar ne paylaşmışlar… Mc Donald’s’a göre daha az zararla geçen ilk 4 gün olmuş diyebiliriz çünkü hiç bir yiyecek / içecek çağrışımı yoktu sayfalarında.

 

62’den tavşan yapmayı özleyen tüm Burger King severlere iyi haftalar diliyoruz!

 

Pazartesi’ye bu paylaşım ile başlayan Burger King, paylaşım yapmış olmak için paylaşım yapmayı tercih etmeyen ender markalardan olmuş. Kendilerini tebrik etmek gerek.  Her gün ortalama olarak 1 paylaşım yapan Burger King Ramazan’ın ilk günü olan Cuma günü son yemek paylaşımını yapmış ve ara vermiş gibi görünüyor. Cuma günü ise iftardan önce yeni Ramazan menülerinin paylaşımlarını yapmışlar saat tam 15:00’de. Yapılan yorumları silmediklerini varsayıyorum çünkü 2 tane gerçek manada olumsuz yorum almışlar, bir daha Burger King’e gitmeyeceğim şeklinde.

Ünsal Kantemur: vay arkadaş oruç oruç paylaşılır mı ya :(

Alaaddin Özçam: Sosyal Medya 101: Ramazan ayında böyle iştah açıcı görselleri olan içerikleri iftardan önce post etmemeliyiz.

Not: Alaaddin bir ajansta çalışıyormuş ancak pozisyonuna ulaşamadım.

Büşra Deniz Korkmaz: Oruç oruç kasten paylaşıyolar.

Buğrahan Başgöz: düşüncesiz admin.

Berkay Dede: admin ya paylasılırmı bu

Hilâl Apaydın: ‎:( aciiim zaten

Ibrahim Mercan: iftarda burgermı yenır şasıyorum bu insanlara yemekte bıle avrupalı gorunucem dıe kendılerni harap ediyolar.

Seckin Hasseli: bu oldu mu şimdi ? Hee oldu mu ? Yakıştımı Burger’a ? zaten açım midem içi tam takır kuru bakır, bu paylaşım yapılırmı hiç ?

Emre Kandemir: oruçluyken canım çekti la

Kenan Selman: Yüce ahhh bu bize yapılır mı ya tenderscrisp bide spic soslu istiyen offf durdul yerde oruc bozulacak şimdi

Samet Öztürk: ‎:( ya abicim ya millet oruçlu böyle şeyler paylaşılırmı hiç ya

Ferhat Alan: ya oruç oruç böle şeylr paylaşmayn braz insaf yahuu .d.d..d :)

Oğuzhan Taymek: oruçlu oruçluıı

 

 

Bir de, oruçlu olmasına rağmen akşam iftar saatinde bu menüyü düşüneceğini hiç iç geçirmeden ve durumdan şikayet etmeden paylaşılan bir yorum var. Bence bu da marka için güzel bir nokta.

Tayfur Hasıripi: dehşetmiş bi akşam iftara güzel gider

 

Yorumları silmediğini varsayarak, Burger King’i bu özgüveni için tebrik ediyorum ancak yorumlara karşı reaksiyon almaması için de başarısız buluyorum. Sadece 1 yanıtları olmasına rağmen hiç bir yorum beğeniler bulunmuyor. Verdikleri yanıt da kampanyanın sitelerindeki linki olduğu için yorum ya da yanıt olarak dahi değerlendirebilmek zor görünüyor.

 

Son olarak, Ramazan ayında yiyecek & içecek paylaşımı yapan sosyal medya hesap yöneticileri ya da sosyal medya ajansları varsa, markalar bu ajanslar ya da yöneticiler hakkında tekrar düşünsünler. Ayrıca, kurumsal bir firma paylaşımı yapıp, mecradan çıkmamalı ve interaktif bir etkileşime ortam hazırlamalıdır. En bilinesi özelliklerden olan bu aksiyon alma ve kendini mecrada konumlandırma becerisi konularında yoksun olanların başarılı olamayacakları ortada. Bu niteliklerin sosyal medya ajansları ve yöneticileri arasında yükselmesi umuduyla…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir