Strateji Dersi: Barcelona

Blogun ana temasının Dijital Strateji olduğunun farkındasınızdır ancak strateji kelimesini sadece dijital ile sınırlandırmamak gerekir. Facebook’ta gördüğüm bir videodan da yola çıkarak bu fikrimi daha da pekiştirmek istedim.

Standart bir Messi hayranı olmadan da Barcelona‘yı izlemekten keyif alınabileceğine örnek olarak kendimi göstererek; Xavi ve İniesta olmadan Barcelona‘nın var olamayacağı gibi tezleri de savunurum fakat bu konunun dışına çıkmama neden olabilir :)

Yazının devamında yer alan videoda Alexis Sanchez’in kaçışları ve diğer etkenler bir stratejinin nasıl temellendirileceğine örnek olarak gösterilebilir.

 

 

 

 

Videoda da izlediğiniz üzere bir stratejinin belirlenmesi sadece anlık bir durumu ifade etmemelidir. Stratejinin ne kadar uzun ayaklı olduğu, o stratejinin temel dayanağını daha da güçlendirecektir. Ayrıca; bir stratejinin ne kadar çok alternatifi olduğu, o stratejinin başarılı olma ihtimalini göstermektedir. Bir nevi satranç misali…

 

Evet, strateji kelimesinin offline ayakta Barcelona ile ifade edilebilmiş olması sizi şaşırmamış olsa gerek. Bu konuda da Barcelona’dan daha iyi bir örnek verebileceğimi zannetmiyorum.

 

Barcelona ne kadar offline dünyada yer alan bir güç olsa da siz yine de dijital kalınız :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir