2011’e 750 milyon fotoğraf ile girmiştik

Geçtiğimiz sene yani tam tamına 365 gün önce başlayan etkinliklerimizde onlarca fotoğraf çektik ve bunları olabildiğince fazla sosyal ağ üzerinde takipçilerimiz ve arkadaşlarımızla paylaştık. Her yıl başında olduğu gibi milyonlarca insan yeni yılın ilk “günaydın”ını büyük bir bağ ağrısıyla yaşadı; aklında ve dilinde ise tek bir sitem: “o son şişeyi içmeyecektik!

Hal böyle olunca da, insanlar eğlencelerini ve o anın hatıralarını fotoğraflara işlemekteler. Fotoğraflarla ölümsüzleşen o yaşanmışlıklar ise en fazla Facebook üzerinden paylaşılmakta.

2011 senesinin ilk gününde Facebook’a tam tamına 750 milyon adet fotoğraf yüklenmişti. Facebook’un üye sayısı ise o zamanlar (sadece!) 500 milyondu. Şu anda 800 milyon kullanıcı barajını geçmiş olan Facebook’a bu sene daha fazla fotoğraf yükleneceği kesin. Bunun nedeni ise kullanıcılar artık akıllı cihazları daha fazla kullanmaya başladı ve neredeyse çoğu kullanıcının elinde bir akıllı cihaz bulunmakta. Böylece, kullanıcılar daha fazla görüntü yakalayabilme yeteneğine sahipler ve bu durumda daha fazla fotoğrafın Facebook’a yükleneceğinin belirtilerini oluşturmakta.

Benim tahminim ise; yarın göreceğimiz istatistiklerde yıl başı nedeniyle ~1.600 milyon fotoğraf Facebook’a yüklenmiş olacak ve kişi başına düşen yeni fotoğraf yükleme oranı da 1.5’den 2’ye çıkmış olacak.

 

“O son şişeyi içmeyecektik” demeyeceğimiz bir yeni yıl olması dileğiyle, sevgi dolu seneler :)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir