Çağrı

Merhabalar,

Bu blog yazısının çok fazla okunur olmayacağını öncelikle belirtmek isterim. İçerisinde çağrı kelimesinde Google’ın bu blogu göstermemesi nedeniyle Google’a karşı çağrı ve sitemler yer alacak bir yazıdır :) Ayrıca Digital Strategist aramalarına da önem veren bir konudur.

Çağrı, benim iki ismimden bir tanesidir, Mustafa Çağrı. İki isminden hangisini tercih ettiğim konusuna gelecek olursak; genellikle resmi görüşmelerde karşı taraf Mustafa ismimi tercih etmesine rağmen, günlük diyaloglarımda ise Çağrı ismini daha fazla kullanmaktayım. Bunun benim bir tercihim olması gibi bir durum da vardır ancak karşı taraflar da benim bu durumu belirtmeme rağmen bu şekilde davranmaları ilginçtir.

 

 

Bir diğer garip istatistiği de sunmak isterim, tabi ki resmi belgelere dayanmamakta olup benim izlenimlerimi yansıtmaktadır :) 

Mustafa ismimi kullananlar;

– İlk isim olduğundan dolayı ilk defa benim ile iletişime geçenler.
– Resmi görüşmeler.
– 40 yaş ve üzeri insanlar. Evet, biraz garip görünmekte ancak gerçekten de 40 yaş ve üzeri insanlar Mustafa ismimi ile hitap etmeyi tercih etmekteler. Geçmiş eğitim hayatımda; ilköğretim, lise ve üniversite; bu neredeyse her zaman bu şekilde olmuştur.
– Muhafazakar olarak adlandırabileceğim kişiler.
– İlköğretimin ilk 5 senelik kısmından tanıdığım kişiler.
– Orta öğretimden tanıdığım kişilerin bir kısmı.
– Yabancılar. Evet, Çağrı ismiyle hitap etmek onlara gerçekten de zor gelmekte buna onlarca kez şahit oldum :) Ayrıca, Mustafa isminin yurt dışında da çok fazla biliniyor olması nedeniyle telaffuz edilişi de bir şekilde kolay olabiliyor.

 

Çağrı ile hitap edenler;

– 30 yaşın altındaki neredeyse tüm kişiler.
– Üniversiteden tanıyan kişiler.
– İlköğretimin son 3 senelik kısmından tanıdığım kişiler.

 

Bu kısma kadar okuduysanız, isimlerimden ikincisi olan yani çağrı kısmını arama motorlarına sevdirmeye çalıştığımın farkına varmış olabilirsiniz. Evet, haklısınız da. Şu anda bu yazı ile yapılması planlanan olay, arama motorlarında çağrı kelimesinin aranılması durumlarında ilk sayfalarda bu sayfanın gösterilmesidir. Öyle ki, sadece Google’da her ay 550.000 kez çağrı kelimesi aranmaktadır. Bu aramaları yapan kullanıcılar arasında; Çağrı Hipermarket‘i arayanlar da var, Serkan Çağrı‘ı arayanlar da var.  Diyarbakır Çağrı FM, Çağrı Okulları, Çağrı TV, Çağrı Filmi bunları da unutmamak gerekir. Merak etmeyin bunlardan sadece Çağrı Hipermarket‘i ve Çağrı Filmi‘ni biliyordum, diğerlerini ben de yeni öğrenmiş durumdayım :)

 

Digital Strategist kısmına geri dönmek gerekirse o da bir sıfattır ve Cagri.Me adresinde yer alan dijital kartvizitime / business card 2.0 bağlantıları bulunmaktadır.


 

Yazıya bir tane de resim ekleyeyim ki aramalarda o da çıksın :) Eğer bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuz halde hiç bir şey anlamadıysanız; merak etmeyin bu gayet normal. Çağrı kelimesinin tanıtılmasını ve Mustafa Çağrı ile özdeşleştirilmesini amaçlayan bir yazı olarak hafızalarda kalsın o da yeter :)

 

Sevgiyle kalınız,

Mustafa Çağrı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir