Her gün, aynı ürün ve farklı fırsat siteleri!

Son zamanlarda fırsat sitelerinin bir doygunluğa ulaştığını okuyoruz, görüyoruz ya da hissediyoruz. Bu doygunluk söylentisi ne kadar doğrudur, ne kadar değildir?

Şu ana dek 4 farklı fırsat sitesinden alışveriş yapmış durumdayım, haliyle de her sabah ve her öğlen bu fırsat sitelerinin maillerini almaktayım. Grupfoni, Şehir Fırsatı, Grupanya, Yakala.co. Bu gelen mailleri neredeyse hiç açmadan silmekteyim. Bir maili değerli bulup, vaktimi harcamam için öncelikle başlığı çok önemlidir. Eğer, konu başlığında dikkatimi çeken bir fırsat yok ise ya da inanılmaz derece absürd bir ürünün ya da hizmetin sunulduğu bilgisi varsa kesinlikle o mail benim için çöptür.

4 farklı siteden de mail geldiğinden dolayı, belli bir süre sonra aynı ürünün ya da hizmetin tüm fırsat sitelerini dolaştığını hatta bazılarında birden çok defa yayınlandığını fark edebiliyorsunuz. Belki de bu durumun çok sıkıcı olmaya başlamasının da etkisiyle bu blog yazısını yazmak istedim bu sabah.

Fırsatımız Yakala.co’dan geliyor. Marka ise Kahve Dünyası.

Evde taptaze kahve keyfi yapabilmen için;

•    French Press ve Kahve Dünyası’ndan taze çekilmiş kahve 34 TL yerine özel yakala.co indirimiyle sadece 19,90 TL!
•    Espresso makinası ve Kahve Dünyası’ndan taze çekilmiş kahve 40 TL yerine özel yakala.co indirimiyle sadece 22,90 TL!
•    French Press, Espresso makinası ve Kahve Dünyası’ndan taze çekilmiş kahve 71 TL yerine özel yakala.co indirimiyle sadece 39 TL!

(2 ay süreyle geçerlidir)

Şimdi bir markanın sürekli aynı fırsatı kullanıcıların gözünün önüne koymaya çalışmasını  ve aslında büyük bir matematik hatasıyla kendi ürünlerinin kalitesiz/ucuz olduğunu görüyoruz.

1 French Press          + 1 Kahve Dünyası Kahvesi = 34
1 Espresso makinası                                      + 1 Kahve Dünyası Kahvesi = 40
1 Espresso makinası  +    1 French Press          + 1 Kahve Dünyası Kahvesi = 71

3. denklemden 2. denklemi çıkarttığımızda 1 adet French Press taze çekilmiş kahvenin 31 lira olacağını tahmin ediyoruz. 1. denkleme bu bilgiyi sunduğumuzda ise 1 adet taze çekilmiş Kahve Dünyası kahvesinin ise 3 lira olduğunu görüyoruz. 2. denklemde ise 1 adet Espresso makinasının 37 lira olduğu ortaya çıkıyor.

Buradaki bu saçma denklemi kurmaya çalışmamın nedeni aslında her gün aynı fırsatı görmekten sıkılmak ve her gün gözüme sokulmaya çalışan fırsatın çok da “fırsat” olmadığını bilseler de yayınlamaya devam etmeleri.

Özetle, bir adet Kahve Dünyası kahvesinin paketi 3 liraya gelmiş oluyor. Tamam, indirim ya da pazarlama gibi yöntemler söz konusu ancak, bir marka her gün farklı bir fırsat sitesinde aynı indirimi yayınlıyorsa LÜTFEN biraz dikkate değer bir fırsat olsun. Fırsat sitelerinin doyumu, aç gözlülüğünü de getiriyor. Her bir fırsat sitesi diyor ki; “BİZE ÖZEL!”. Tüm fırsat sitelerinin birleştiğini ben hatırlamıyorum, siz?

Artık, fırsat siteleri fırsat yayınlayan siteler olmaktan çok milyonlara ulaşılabilecek bir satış mecrası olarak görülüyor sanırım.

Ayrıca, fırsat siteleri aracılığıyla ürünlerine önce %100 zam yapıp sonra büyük indirim %50 indirim! şeklinde sunan markalara ve bunu görmezden gelen fırsat sitelerine yönelik de bir yazı yazmayı düşünmekteyim. Eğer, bu tarzda sizin de dikkatinizi çeken bir fırsat(!) olursa, lütfen benimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Sevgiyle,
Mustafa Çağrı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir