Star TV ve Sosyal Medya Yönetimi

Geçtiğimiz günlerde Star TV‘nin (Star Televizyonu) Doğuş Yayın Grubu‘na geçmesi ardından ciddi manada sevinmiştim ve sektöre farklı bir renk katacağına emindim. Bunun nedeni ise şu ana kadar yapmış oldukları medya çalışmalarının tamamının başarılı olması ve benim izlenimlerim dahilinde şu anda Türkiye’nin en iyi medya holdingi konumunda olmalarıydı.

Bu blog yazısını oluştururken bir yandan da Mehmet Ali Birand‘ın biz CNN Türk’te de NTV izliyoruz sözünü içeren videosunu arıyordum ancak henüz bulamadım. İlerleyen zamanlarda güncelleme olarak onu da ekleyebilirim.

Evet, NTV’yi (Nergis Televizyonu) de bünyesinde barındıran Doğuş Yayın Grubu, Star TV’yi satın aldıktan sonra bir takım yenilikler görülmeye başlandı. Elinde Behzat Ç gibi büyük bir kozu barındırmasının yanı sıra, sıklıkla sosyal ağlarda da konuşulan Muhteşem Yüz Yıl gibi bir dizinin de yayın haklarını alarak, oyuna güçlü başladı.

Gelelim, sosyal ağlar ve Star TV konusuna. Logusunun değişmesi ardından Twitter’da Trend Topic listesine dahi giren Star TV, logosu sayesinde yeni yılda sosyal ağlarda en çok konuşulan televizyon kanalı oldu. Cevahir’in logosuna benzemesi ise bu konuşmaların odak noktasında yer aldı.

 

 

 

Bunun yanı sıra Zaytung beklenen haberini yaptı.

Star TV logo yarışmasını kazanan minik Buse (6)’ye tebrik yağdı…

 

Star TV için her şey aslında güzel gitmekteydi ve sosyal ağlarda bu kadar çok konuşuluyor olmalarını, NTV’nin sosyal ağlardaki başarısı ile de destekleyerek, izleyicileri ile pozitif bir enerji oluşturulabilirdi. Fakat, Star TV bu konuşulma süresince başarılı bir sosyal medya yönetimine imza atamadı diyebiliriz.

 

 

ilginize çok teşekkür ederiz

Sosyal medya yönetimi konusunda Star TV’nin şu ana kadar öğrenebildiği tek bir aksiyon bulunmakta o da: “ilginize çok teşekkür ederiz”. Bu süreç dahilinde logoları hakkında hakaretler de oldu, tavsiyeler de. Ancak; Star TV sadece logolarını inanılmaz derece güzel bulan kullanıcılara cevap verme isteğindeydi. Hal böyle olunca da, kullanıcılar bu durumlarda daha fazla sinirlenmeye ve daha fazla marka hakkında konuşmaya başlayabilirler.

Ayrıca ilginize çok teşekkür ederiz cevapları sadece burada görebildiğiniz kadar değil, onlarca aynı cümle aynı harfler ile kullanıcılara cevap olarak veriliyor. Bu tarz sosyal medya yönetimleri ise çoğu zaman kullanıcıları rahatsız etmektedir. Eğer, kullanıcı markanın profil sayfasına girmeden sadece cevabı görüyorsa belki onu mutlu edecektir ancak profil sayfasını ziyaret etmesi durumunda aynı cevabı onlarca farklı kullanıcıya da vermiş olan bir marka ile karşılaşacaktır.

 

Star TV’nin gidişatı yönünde kendi düşüncelerim ise, Star TV’nin Doğuş Yayın Gurubu tarafından satın alınması bence son zamanlardaki en güzel medya aksiyonu oldu. NTV’nin şu andaki başarısı ve Türkiye’nin en kaliteli televizyon kanalı olması (bence) Star TV’ye de yansıyacaktır ve ulusal televizyon kanallarına yeni bir soluk katacaktır. Ayrıca, Star TV’nin logo çalışması için Arjantin’in bilinen bir stüdyosu ile birlikteliğe gitmesi, Türkiye’deki ajansları ve stüdyoları da kızdırmış olabilir ancak şu anda televizyonlardaki en iyi 2 logodan birisiyle karşı karşıyayız. Bir diğeri ise SHOW TV’nin logosudur. Uzaktan ve düşük çözünürlükle bakıldığında üzerindeki kalitenin çok fazla belli olmaması, sosyal medyaya konuşulacak yeni bir konu sunmuştur ve konuşulmaya da devam edeceğe benzemekte…

 

Star TV’ye tavsiye: Kullanıcı adınız (star_tv_) çok kötü görünmekte, buna kesinlikle bir çare bulmalısınız.

 

Bir sonraki yazıya dek sosyal kalınız,
Mustafa Çağrı Güven

“Star TV ve Sosyal Medya Yönetimi” için bir yanıt

anneler ile kızları bitti,papatyam bitti,akasya durağı bitti,starın yabancı kanal gibi saçma logosu çıktı.saçma sapan diziler,ne diyeyim/yazıklar olsunnnnnnnnn…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir