Kasım Ayında Facebook’ta En Çok Yükselen Ülkeler

Socialbakers‘in bu ay yaptığı bir farklı istatistiki analiz gösteriyorki Türkler olarak Facebook’ta yeterince büyümüyoruz!

Bu tarz konularda bayrağı göğüsleyen millet olmamıza rağmen, büyük ihtimalle doygunluğa yaklaşan (25milyon/80milyon) Facebook’taki varlığımız nedeniyle büyüme hızımız yavaşlamış durumda.

Şu anda 25 milyonluk üye topluluğuyla en çok üyeye sahip 4. ülke konumundayız. Bu veri de gösteriyor ki 80 milyon vatandaşımızdan 25 milyonu Facebook’a üye, yani Türkiye’de yaşayan insanların %30’undan fazlası Facebook’ta!

Bu analiz içerisinde dikkatimi çeken 2 ülke var: Brazilya ve Rusya.

Nedeni ise, bu ülkelerde yerel oyuncuların çok güçlü konumlara sahip olmaları.

Brazilya’da bir Türk yapımı olan ve sonradan Google’ın satın aldığı Orkut’un varlığı, Brazilyalıların Facebook’a katılımlarını ertelemelerine sebep oluyordu diyebiliriz. Orkut’un en güçlü olduğu ülke diyebileceğimiz Brazilya’daki bu durum belki Google’ı da düşünmeye sevk etmiş ve farklı stratejiler geliştirmeye sürüklemiş olabilir.

Rusya ve eski Sovyet pazarının tamamına hakim olan Mail.RU ise bu araştırmadan memnun olmayan diğer global oyuncu olmuştur büyük ihtimalle. Rusya ve eski Sovyet ülkelerinde yaşayan tüm insanların kullandığı bir ağ olan Mail.RU’nun bir çok hizmeti mevcut. Messenger hizmeti ile MSN Messenger‘ı bu ülkelerde saf dışı bırakan Mail.RU, diğer hizmetleriyle de bir çok internet sitesini piyasadan uzak tutabiliyordu. Bu ülkelerde Facebook’un da yüksele geçişiyle, eski popülerliğini sağlayabilecek midir Mail.RU, bu kısım işte soru işaretlerinin asli nedeni.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir