Tweetleri Korumaya Almak ya da Almamak!

 

Sosyal ağlarda en önemli konulardan bir tanesi de, paylaşımların koruma altına alınmasıdır bana kalırsa. Koruma altına almaktan kasıt, paylaşımların sadece belirli bir topluluğa yani arkadaş çevresine gösterilmesidir.

Gel gelelim, bu durumun Facebook üzerinde yapılmasına kesinlikle karşı değilim, hatta yapılmalıdır da. Neden diye sorulacak olur ise, Facebook diğer sosyal ağlara nazaran daha özel bilgilerin ve kişisel durumların yer aldığı bir mecra. Bu nedenledir ki bu mecra üzerinden tüm dünyaya yayın yapmak, bilgiler paylaşmak çok verimli bir davranış olmayacaktır. Bu gibi paylaşımların nelere sebebiyet verebileceği ise, zaman zaman gazete sayfalarından okunabilmektedir. İşten atılmak, kredi kartı bilgilerine ulaşılmasına kadar giden güvenlik zaafiyetlerine neden olabilecek durumlara gebe olan bu paylaşımlara ve hesabın koruma altında olmamasına kesinlikle karşıyım.

Bu yazıda sadece Tweetleri korumaya almak mı iyidir almamak mı? konusu işlenmektedir. Eğer tweetlerinizi koruma altına nasıl alabileceğinizi araştırıyorsanız, şu blog yazıma gidebilirsiniz. Tweetlerimi Sadece İzin Verdiklerim Takip Etsin

İlişki durumunuzdan tutun, aile ya da arkadaş çevrenize kadar her türlü verinin yer aldığı bu ortamdaki bilgilerinizin, tanımadığınız kişiler tarafından görülebilir olması da ayrı bir noktadır ve bir çok durumda size sorun olarak geri dönebilmektedir.

Ancak, Twitter ya da FriendFeed gibi sosyal ağlardaki paylaşımların koruma altına alınması ise çoğu zaman gereksiz bir davranıştır bana göre. Eğer, bu alanlarda da çok özel bilgilerinizi paylaşıyorsanız ve bu bilgi akışından bazı kişileri uzak tutma amacındaysanız bu durum ayrı bir konu olabilir. Böyle bir durumda ise “Şu anda … alışveriş merkezinde alışveriş yapmaktayım” gibi bir paylaşım, istenmeyen sonuçlara neden olabilecektir de.

Bu konudan müzdarip durumdaysanız, Facebook gibi bir platform üzerinde zaten yeterince özel bilgilerinizin yer alıyor olması nedeniyle, kişisel durumlarınızı bu sosyal ağ üzerinden duyurmanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu şekilde bir davranış sonucunda Twitter ve diğer benzeri ortamlarda rahatlıkla kendinizi duyurabilme fırsatına sahip olacaksınız.

Şu anda ülkemizde 3 farklı platform üzerinden yapılmakta bu paylaşımlar genel olarak. Benim düşüncem o dur ki; bu farklı 3 platformu en efektif bir biçimde kullanabilmek için, nokta atışı kararlar vermeliyiz ve öncelikle hangi sosyal ağda “hangi paylaşımlarımı yapacağım?” sorusuna öncelikle karar vermiş olmalıyız.

Benim uygulamak istediğim ya da uygulamaya çalıştığım fikir ise;

Facebook üzerinden kişisel durum güncellemesi yapmak ve arkadaş çevresi ile bu platform sayesinde haberleşmek. Bu nedenle de bu hesabımın sadece istediğim kişiler tarafından takip edilebiliyor olmasını sağlamam gerekmekte.

Twitter üzerinden düşündüklerimi aktarmak ve bu düşüncelerimi hiç bir engellemeye maruz bırakmadan isteyen herkesin takip edebiliyor olmasını sağlamak.

FriendFeed üzerinden ise genellikle ilgilendiğim veya bilgili olduğum konularda veri paylaşımı yapmak. Buna neler dahil olabilir diye düşünürsem, Sosyal Ağ, Programlama ve Yazılım, İnternet Dünyası, Teknoloji gibi konularda yapacağım paylaşımlarımı bu platform üzerinden yapabilirim. Böylelikle daha spesifik bir takipçi listesine sahip olduğum için, takip edenlerin isteklerine daha etkili bir şekilde reaksiyon vermiş olabilirim.

Not: Daha önceden Twitter hesabımı FriendFeed hesabıma entegre etmiş olmamdan dolayı, şu ana kadar Tweetlemiş olduğum tüm paylaşımlar FriendFeed hesabımda da görünmekte. Bu paylaşımları bir an önce temizleyip, bundan sonraki paylaşımlarımı o şekilde yapmayı planlıyorum ben de.

Bu konuya dair daha sonra tekrardan daha geniş bir yazı yazmayı düşünüyorum aslında bu sadece bir giriş mahiyetinde oldu da diyebiliriz.

Ayrıca “Facebook Sayfa” ve bu sayfaların kişisel hesapların alternatifi olabileceğine hatta Twitter’ın biraz daha gelişmiş versiyonu şeklinde bile kulllanabileceğine yönelik fikirlerimi ise bir başka yazıda paylaşmayı düşünmekteyim.

Twitter: http://www.twitter.com/MustafaCagri

FriendFeed: http://www.friendfeed.com/MustafaCagri

Facebook: http://www.facebook.com/pages/Mustafa-Cagri-Guven/179803378704591

“Tweetleri Korumaya Almak ya da Almamak!” için 2 yanıt

Friend Requests
The profile pages are very limited in what can and can not be done in terms of a business is concerned. The most notable is that viewers have to wait for confirmation after sending a “friend request.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir