Twitter 101 (Nasıl Üye Olabilirim?)

Böyle bir yazı yazma isteği doğru içimde, günlerde pazar öylesine oturduğum bir sırada.

Türkiye’nin sosyal ağlardaki yeni gözdesi hepimiz bir şekilde duymuş olduğu Twitter. Peki bu sosyal medya mecrasını ne kadar iyi tanıyoruz ya da ne kadar efektif olarak kullanabiliyoruz?

Bu gibi konulara başlangıç yapabilmek için en temel noktadan başlamak gerektiğini düşündüm, belki bu sırada ben de yeni bir şeyler kazıyabilirim aklıma ümidiyle.

Twitter.com adresine girdiğimizde bu şekilde bir ekran ile karşılaşacağız.

Anasayfasında olanlar özetle: kimlerin Twitter’da olduğu, önemli tweetler (kullanıcıların yazıları) ve giriş / yeni üyelik kısımları.

Eğer üye değilsek, Sign Up > butonuna tıklıyoruz, sağ üst kısımda sarıya yakın bir tonda yer alan.

Full Name: Tam Adınız, Ör: Mustafa Çağrı Güven

Username: Kullanıcı Adı, bu kısımda tabiri caizse nick’inizi belirliyorsunuz, MustafaCagri gibi.

Password: Şifreniz

Email: E-Posta adresiniz (Geçerli bir adres girmeniz sizin için faydalı olacaktır; çünkü size gelen özel mesajları, yeni takipçi bilgilerinizi her zaman bu adrese gönderecek Twitter. )

Let others find me by my email address kısmının tanında olan kutucuğa “tik” attığınız takdirde, arkadaşlarınız sizi Twitter üzerinde mail adresiniz aracılığıyla bulabileceklerdir. Bu kısmı tiklediğiniz ise mail adresiniz hiç bir şekilde site içerisinde yayınlanmayacaktır.

I want the inside scoop—please send me email updates! Eğer bu kısmı işaretlerseniz, güncellemeler ve gelişmeler hakkında Twitter’dan mail/haber alabileceksiniz.

ve ardından Create my account (Hesabımı oluştur) butonuna tıklıyoruz ve alt kısımdaki sayfa geliyor karşımıza.

Bu kısımda size ilginizi çekebilecek olan hesapları göstermekte Twitter. İsterseniz ilginiz çeken konulara tıklayarak (Ör: Turkey) gelecek olan listeden hesapların yanında yer alan Follow butonlarıyla takipte bulunabilirsiniz, isterseniz de Skip / Next Step: Friends butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Sonraki aşamadaysa, eğer Google, Yahoo, Hotmail & Messenger ya da LinkedIn hesaplarınız varsa, bu hesaplarınızda yer alan arkadaşlarınızı Twitter’da bulmanıza yarayan bir ekran ile karşılaşacaksınız. İsterseniz Hotmail & Messenger butonuna tıklayarak, adresinizde yer alan arkadaşlarınıza çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Skip Import butonuna tıkladığımızdaysa, alt kısımdaki ekran ile karşılaşacağız.

Burada 3 önemli kısım var ve onları da Sarı ile resimde işaretledim.

1. Kısım: Size bir adet onay mailinin gönderildiği söylenmekte. Eğer mail adresinize gelen mailde yer alan onay bağlantısına (linkine) tıklarsanız, hesabınız aktifleştirilecektir. Şu anda bazı özellikleri kullanmanız engelli durumdadır. Bir an önce bu işlemi yapmanızı tavsiye ederim.

(Sarı ile belirtilmiş alanın sonunda kullanıcı adınız ve karmaşık bir sayı & yazı daha olacaktır. Güvenlik nedeniyle o kısmı da silmiş durumdayım.)

2. Kısım: Sizin üye adınızı göstermektedir. Bu kısım aracılığıyla Ayarlar, Yardım ve Çıkış gibi kısımlara ulaşabilirsiniz. (Ayarlar konusuna ise ilerleyen yazılarda değineceğim.)

3. Kısım: Burada ise @kullanıcıadınız şeklinde bir bölüm çıkacaktır. @ işareti Twitter’ın en can alıcı noktasıdır. Takip ettiğiniz insanlara cevap verebilmek için bu @ işaretini kullanacaksınız artık. Bu da Twitter’ın kendine has özelliklerinden sadece bir tanesi.

ve evet artık siz de bir Twitter üyesisiniz. Mail adresinize gelen onay bağlantısına tıkladıktan sonra diğer milyonlarca Twitter kullanıcısı gibi sizlerde yeni insanlarla tanışabilir, onların görüşlerini takip edebilirsiniz.

Beni Twitter üzerinden takip etmek için alttaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

http://www.twitter.com/MustafaCagri

Sonraki yazılarımdan bir kaç tanesinin konusu:

Twitter hesabımın sadece izin verdiğim kişiler tarafından takip edilebilmesini istiyorum.

Profilimi nasıl değiştirebilirim / özelleştirebilirim?

Profil resmimi nasıl değiştirebilirim. Twitter’ın bu konudaki özellikleri nelerdir?

– Twitter’ı nasıl daha efektif kullanabilirim.

– Takipçi sayımı nasıl arttırabilirim?

– Kimleri takip etmem gerekir?

Not: Bu yazıyı http://www.MustafaCagri.com/ adresini kaynak göstermek şartıyla, paylaşmanız ve yayınlamanız serbesttir.

“Twitter 101 (Nasıl Üye Olabilirim?)” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir