Twitter 101 (Profil Düzenleme)

Merhaba Arkadaşlar,

Bir önceki yazımda Twitter’a nasıl üye olunabileceği hakkında en basit ve gerçek görüntülü örneklerle bilgi vermeye çalışmıştım.

Bu yazımda ise standart bir Twitter kullanıcısı olmaktan çıkarak, kendinize özel nasıl bir hesaba sahip olabilirsiniz konusuna değineceğim. Yani, profilinizi canlandıracağız.

Öncelikle giriş yaptıktan sonra karşımıza gelen ekranın sağ üst köşesinden, ismimize ya da yanındaki aşağıya doğru bakan ok işaretine tıklıyoruz. Ardından açılan menüden ise Settings‘e tıklamamız gerekmekte.

Ardından gelen ekranda karşımıza gelecek menüde şunlar olacak;

Account – Password – Mobile – Notices – Profile – Design – Connections

Öncelikle Profil Bilgilerimizi değiştirmek istiyorum. Bu yüzden de bu ekrandayken, Profile bağlantısına tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekran buna benzer olmalı, sadece bu şekilde yazılar ve profil resmi olmayacaktır.

Profil resmimizi değiştirmek için Change Image butonuna tıklamamız gerekiyor. Bu butona tıkladıktan sonra Choose File butonu belirecek ve yanında da No File Chosen (Dosya seçilmedi) şeklinde bir yazı olacak.

Şimdi Choose File butonuna tıklıyoruz ve karşımıza şöyle bir ekran gelecek.

Buradan profil fotoğrafımızın olmasını istediğimiz resmi buluyoruz ve butonuna tıklıyoruz.

İP UCU: Seçtiğiniz resmin adına dikkat etmeniz sizin metfaatinize olacaktır. Çok bilinmeyen bir durum olmasına rağmen, seçtiğiniz resimlerin isimleri istenildiği takdirde diğer kullanıcılar tarafından görülebilmektedir. Örneğin resmin size özel bir duruma ait (sevgiliminresmi.jpg) şekilde isimlenmiş olması, ilerleyen zamanlarda başınıza dert açabilir.

Resminizi seçtikten sonra tekrardan aynı sayfaya dönmüş olacaksınız. Bu ekranda doldurmanız gereken alanlar ise;

Name: İsminizi yazabilirsiniz, eğer isminizi yazmak istemiyorsanız sizi belirten herhangi bir şey yazmanızda mümkün.

– Location: Bulunduğunuz yeri yazabilirsiniz. Türkiye ya da Turkey yazmak her zaman bana itici gelmiştir. Bunun yerine farklı bir şeyler yazabilirsiniz. Sıradan olmanız, takipçilerinizin gözünde sizi doğal olarak önemsizleştirecektir. Eğer bulunduğunuz konumu yazmak isterseniz de daha belirgin (spesifik) olarak şehrinizi, semtinizi ya da ilçenizi yazmanız daha iyi olacaktır.

– Web: Bu kısma eğer bir internet siteniz varsa onu yazabilirsiniz.

Önemli Not:

Web kısmına http://www.twitter.com/MustafaCagri gibi zaten şu anda bulunduğunuz sayfayı yazmanız, takipçileriniz tarafından sizin “aptal” olduğunuz hissini uyandıracaktır. Çünkü şu anda bulunduğunuz sayfayı yazmanız çok gereksiz bir davranış bildiğiniz üzere. Facebook ya da Formspring adresleri yazmak da diğer bir genel durumdur ve çok fazla hoş karşılanmaz genellikle.

Bio: Biografi anlamında olan ancak hayat hikayenizi yazmanızın beklenmediği alandır. Kendiniz ile alakalı bir şeyler yazabilirsiniz. Ancak, ilginç bir yazı yazmanız sizi bir adım öne çıkartacaktır. Bunun yanı sıra, kesinlikle cep telefon numaranınızı yazmanız tavsiye edilmez. Ayrıca, “her yerde bio mu yazacağım” gibi sitemleri buraya yazmakta size bir şey kazandırmayacaktır. Beğendiğiniz bir sözü, hayatınızı anlatan bir durumu ya da düşüncelerinizi yazarak, onlara genel bir bilgi vermiş olabilirsiniz bu kısım aracılığıyla.

Ardından tüm değişikliklerimizi yaptıktan sonra “Save” butonuna tıklayarak, bilgilerimizi kaydediyoruz.

Artık sizin de profiliniz boşluktan kurtulmuş durumda, tebrikler!

Şimdi ise profilimizin görünüşünü yani dizaynını değiştirmeye geldi sıra.

Üst kısımdan Design bağlantısına tıklayarak altta gördüğümüz sayfaya gidiyoruz.


Karşımıza gelen bu sayfadan eğer beğendiğimiz bir bir resim varsa o resmin üzerine tıklayabiliriz. Hemen arkaplan resmimiz bu şekilde değişecektir ve sonradan nasıl görüneceğini görebiliriz bu sayede.

Eğer bu resimlerden hiç bir tanesi dikkatimizi çekmediyse, Change background image butonuna tıklayarak bilgisayarımızdan herhangi bir resim dosyasını seçerek, onu arkaplan resmimiz yapabiliriz.

Bu ekranda diğer bir buton daha göreceksiniz: “Change design color“. Ancak bu kısmın biraz daha karmaşık olduğunu düşünürsek, bu konuyu ilerleyen yazılarda açıklamak daha faydalı olacaktır.

Değişikliklerimii tamamladıysak, Save butonuna tıklayabiliriz.

Artık sizin de sıradan olmayan bir profiliniz var artık, güle eğlenele tweetleyebilirsiniz artık! :)

Bir sonraki yazımda Tweetlerimi sadece izin verdiğim kişilerin takip etmesini istiyorum! (okumak için tıkla!) sorununa el atacağız ve onu açıklamaya çalışacağım.

Sağlıcakla kalınız…

“Twitter 101 (Profil Düzenleme)” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir